Chcete si instalovat kamerový systém? Víte, zda vůbec můžete?

Pro instalaci kamer platí pravidla
 

Kriminalita je nepříjemnou stránkou našeho života a v bytových domech se kriminalita, a to jak drobná, tak závažnějšího charakteru projevuje velmi často. Také si často stýskáte na pomalované zdi, vytrhané schránky, nebo dokonce na vykrádání aut a bytů? 

Mnoho bytových domů se snaží tyto problémy řešit pomocí tzv. kamerových systémů. Jejich nasazování však podlého velmi přesným pravidlům. V opačném případě může společenství majitelů mít co dočinění s Úřadem na ochranu osobních údajů.

K instalaci je třeba souhlas obyvatel

Instalování kamerových systémů představuje velmi delikátní otázku, která může mnoho obyvatelů bytových domů mezi sebou rozdělit. Ve sporu stojí na straně jedné touha ochránit svůj majetek, na straně druhé pak ochrana svého soukromí. Kamerový systém totiž může do soukromí proniknout skutečně značně. I když někdo třeba neskrývá cokoliv nezákonného, nemusí mít dobrý pocit z toho, že je sledován a že jsou monitorovány veškeré jeho odchody a příchody.

Jsou možné výjimky

V zásadě lze říci, že kamerový systém lze instalovat pouze tehdy, pakliže s ním souhlasí všichni obyvatelé bytového domu. Bez souhlasu obyvatel domu se mohou instalovat kamery pouze tam, kde převažuje ochrana majetku nad ochranou soukromí. Tak je tomu například na půdách nebo ve sklepích. Ovšem na místech, která musí bezpodmínečně navštívit každý obyvatel domu, by měl být získán souhlas. Pokud zde byla opakovaně šetřena kriminalita policií, lze argumentovat zvýšenou nebezpečností a požadovat výjimku bez souhlasu všech majitelů.

Se záznamem z kamer opatrně

Pokud bytový dům provozuje kamerový systém se záznamem, shromažďuje osobní údaje, protože právě informace o pohybu osob těmito údaji jsou, a musí se přihlásit na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Záznam z kamer podléhají také speciálnímu režimu. Přístup k jejich záznamu byl měl být autorizovaný, v případě záznamu kamer bez souhlasu všech obyvatel, pak podléhá speciálnímu utajení. Po době nezbytně nutné pro vyhodnocení záznamu by měl být tento záznam vymazán. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru