Pozor na kalamitu mšic! Víte, jak se proti ni správně bránit a čím?

Mšice letos zaútočily zejména na smrky
 

Letošní velmi mírná zima zřejmě může za přemnožení velmi nebezpečných škůdců, kterými jsou mšice. Do boje proti nim se vydávají obce a učinit tak by měli i ti, kteří mají napadené stromy na zahradě.

Ohroženy jsou letos zejména smrky

Napadeny jsou v současné hlavně smrky, a to mšicí smrkovou, která se letos výrazně přemnožila. Ty, místo aby se zelenaly, postupně pod náporem mšic usychají. Ohroženy jsou však jakékoliv rostliny na zahradě. Mšice se velice rychle množí, a proto je třeba proti nim zasáhnout opravdu včas. Přes zimu přežívají mšice ve stadiu vajíček, která jsou proti chladu odolná a zimu klidně přežijí. Na jaře se pak vylíhnou mšice nové. Rozeznáváme hned několik druhů mšic podle toho, kterou rostlinu napadá. Z napadené rostliny následně sají mšice šťávu, takže rostlina usychá a vadne. Listy rostliny jsou nápadně zkroucené a na první pohled nemají typický tvar.

Pomohou i slunéčka sedmitečná a afrikány

Proti mšicím můžete bojovat hned několika způsoby. Pokud se jedná o izolované ostrůvky mšic, můžete například otrhat napadené listy a mšice odstranit takto mechanicky. Tím zásadním způsobem je ale postřik. Pokud jste zpozorovali napadení mšicemi v zárodku, využijte prostředky na přírodní bázi. Ty jsou totiž k rostlinám šetrnější, i když méně účinné. Pokud je mšic velké množství, použijte chemické přípravky, kterých je na trhu opravdu velké množství. Přípravky střídejte, aby si mšice nevytvořila odolnost. Pokud máte domácí mazlíčky, v okamžiku postřiku je zavřete doma. Vždy můžete využít také přirozených nepřátel mšice, kterými je slunéčko sedmitečné. Případně můžete vysázet u postižených rostlin afrikány, jejichž zápach mšice odpuzuje. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru