Jak šetřit nejenom v létě vodou?

Hlavně v létě se apeluje na šetření vodou.
 

Právě nyní dochází v mnoha obecních vodovodech, ale také vv soukromých studních voda a šetření vodou je tedy důležitým tématem. Připomeňme si tedy, jak nejenom v létě, ale po celý rok šetřit vodou! 

V některých obcích zakázali napouštět bazény, zalévat zahradu, někde dokonce neteče z kohoutků vůbec voda a lidé se musejí sprchovat na jednom místě. Šetřit bychom však měli nejenom v letních měsících, kdy mohou obecní nádrže vysychat. Co vám pomůže ušetřit za vodu?

 

Sprchovat, nikoliv se koupat

Pokud si budete byť obden napouštět vanu, odplaví se vám do odpadu velké peníze. Při sprchování vytočíte 30 až 50 litrů, tedy o poznání méně než je obsah vany. Místo koupání se vždy sprchujte, což je navíc i hygieničtější! 

 

Lépe v myčce než pod tekoucí vodou

Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Pak se nechováte vůbec hospodárně. Pokud nemáte myčku, napusťte si dřez a v něm nádobi myjte. Nakonec oplachujte studenou vodou. 

 

Zkontrolujte si baterie

Neprotékají vám baterie? Pokud jsou vaše baterie netěsnící, investujte do nových. Pořiďte si baterie s tzv. perlátory, díky kterým se do takoucí vody dostane více vzduchu a protéká tak méně vody. 

 

Studená voda v lednici

Napusťte si dopředu láhev plnou vody a tu umístěte do lednice. Budete tak mít vždy k dispozici vychlazenou vodu a nebudete muset odpouštět teplou vodu z kohoutku. 

 

Zalévejte dešťovkou

Jak jsme vás již informovali, máte přímo povinnost zlikvidovat dešťovou vodu, která přiteče na váš pozemek. A bylo by škoda ji nevyužít minimálně k zalévání. K tomu slouží nejrůznější nádrže a barely, kam můžete i umístit čerpadlo, abyste nemuseli zahradu zalévat pouze pomocí konve. Pokud byste chtěli investovat více, můžete dešťovou vodu využívat celoročně, a to i jako užitkovou vodu na splachování toalety, či třeba vyčištěnou do bazénu. Možností je mnoho, je důležité se pouze rozhodnout pro počáteční investici.