Přehnala se přes vaši zahradu velká voda? Řekneme vám, jak o ni pečovat!

Zahrádce po dešti věnujte speciální péči
20.08.2015 - 09:47  


Počasí si poslední dva týdny s námi hraje. Zatímco před týdnem jsme se obávali požárů a mluvilo se o suchu desetiletí, najednou je vody více než dost a hrozí dokonce i místní povodně. Řekneme vám, jak si poradit se zahrádkou, přes kterou se přehnala pořádná voda!
 

Odstraňte bahno

Zahrádku zbavte bahna, které déšť vytvořil. Vymeťte ho a vyžeňte ze všech koutů. Pokud šlo skutečně o povodeň, počítejte s tím, že bahno bylo kontaminované a že si bohužel na letošní úrodě nepochutnáte. Bahno nedávejte na kompost

 

Vyhoďte popadané větve

Zahrádku si dobře projděte a zjistěte, jaké škody voda napáchala. Sesbírejte případně uhynulé tvory, kteří nápor vody nevydrželi, a také zlámané větve a rostliny. Posbírejte plody, které byly bouřkou a lijákem natlučené a hnijí už na stromech. Tento odpad však nedávejte do kompostu, ale spalte jej, či umístěte do nádob na bioodpad. O nich si můžete přečíst v tomto článku.

 

Půdu prokypřete

Pršelo skutečně pořádně a dostatečně, takže mnohdy na záhoncích i stála voda. Proto je třeba půdu na záhoncích pořádně nakypřit motyčkou a provzdušnit, aby se  ke kořínkům rostlin dostal kyslík. Prohlédněte si, zda se ve vlhkém prostředí nepřemnožili škůdci, zejména si dejte pozor na slimáky. Ty případně vysbírejte, ještě než se pustí do vaší úrody. Slimáky je vhodné umístit na kompost, kde budou odpuzovat své kolegy. Připravte se na to, že po lijáku bude na zahrádce vše bujet, a to včetně plevelu, který odstraňte už v zárodku. Nové rostlinky začněte vysévat až poté, co zemina skutečně dobře vyschne. Jelikož liják vyplavil z půdy veškeré živiny, důkladně ji pohnojte, a to hnojivem na kořeny, ale i na list. 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru