Přebytečná jablka můžete odvézt do moštárny. Řekneme vám, kde se nacházejí

Z přebytečných jablek si nechejte udělat lahodný mošt, stojí to jen pár korun.
 

Máte příliš velkou úrodu jablek, nebo třeba hrušek? Bylo by jistě škoda, pokud by kvalitní plody měly shnít na kompostu. Raději je dovezte do moštárny a nechte si z nich udělat slaďoučký nápoj.

 

Pravý jablečný mošt za pár korun

Jablečný mošt je šťáva, která vzniká lisováním jablek. Pokud si ji půjdete zakoupit do obchodu, narazíte většinou na chemicky upravenou šťávu, která bude obsahovat spoustu zbytečných umělých látek, zatímco vitaminu a jiných živin v ní bude poskrovnu. Pokud si zakoupíte skutečně čerstvou lisovanou šťávu, zaplatíte nemalé peníze, kolem padesáti korun za litr. Oč vás tedy vyjde levněji, pokud odvezete svou úrodu do moštárny a necháte si připravit mošt z vlastních surovin. Navíc hned několik druhů jablek je možné skladovat, takže mošt můžete mít v průběhu celého roku a vždy čerstvý. V moštárnách vás vyjde jeden litr moštu na zhruba šest až deset korun.

 

Nejenom jablka

Vaše jablka, nebo třeba hrušky, řepu, mrkev, hroznové víno, nebo černý bez můžete přivézt do moštárny, přijímá se ovoce, které je čerstvé, čisté, není nahnilé a nehnije. Problémem bývá odpad z lisování jablek. V naprosté většině případů si musí klient odpad odvézt a sám zlikvidovat. V případě, že odpad likviduje moštárna, je třeba za likvidaci zaplatit.

 

Kolik moštu z kila jablek?

Počítejte s tím, že výtěžnost činí u jablek zhruba polovinu, tedy že na litr moštu potřebujete zhruba dva kilogramy jablek. Běžně je možné přijet do moštárny bez objednání, pouze větší množství nad 100 kilogramů je třeba dopředu projednat. Dále je nutné se zásobit vlastními nádobami na mošt, vlastní lahve vám dodají jen málokde. V některých moštárnách láhve s moštem také sterilizují. Jinde také z moštu pálí kořalku. O tom, jak si nechat vypálit z úrody vlastní kořalku, jsme vás informovali v minulém článku

 

V čem je mošt prospěšný zdraví?

  • snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků
  • posiluje imunitní systém, srdce a krevní oběh
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • čistí střeva
  • posiluje dásně

 

Kam do moštárny?

 

Marvan Jaroslav

Luční, Čerčany, 25722

+420 723 936 107

 

Čisovice Moštárna

Čisovice 67, 25204

 

Moštárna ZO ČZS Zvole

Březovská 316, Zvole, 25245

http://www.zvole.info/spolky-sdruzeni/zahradkari/ 

 

Palírna Ovoce A Kvasů, Moštárna

Pražská 1, Jílové u Prahy - Radlík, 25401

+420 224 282 693

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru