Na výstavě jiřin se pokřtí také nová odrůda

Jiřiny jsou královny českých zahrádek v období babího léta
 


Jiřinky jsou překrásné květiny, jejichž čas přišel právě nyní. Pokud se jimi chcete pokochat a podívat se, v jakých barvách a tvarech je ostatní pěstují, vydejte se na výstaviště v Lysé nad Labem, kde se uskuteční výstava, která se bude věnovat jen a pouze těmto nádherným květinám.
 

 

Bude se křtít nová odrůda

Na výstavu se můžete vypravit na výstaviště v Lysé nad Labem od 4. do 6. září. Přilákat vás sem může třeba křest nové odrůdy, anebo setkání se zajímavými osobnostmi. Otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin. Za vstupné na výstavu plnou nejenom jiřinek, královen českých podzimních zahrádek, ale také gladiol, utratíte 80 korun, důchodci 60 korun, děti zdarma.

Na výstavě jiřin si můžete také nechat poradit s pěstováním

Poradna i koncerty

Během tří dnů výstavy se budete moci zúčastnit také doprovodného programu. Zapěje zde Jiří Štědroň, můžete si projít komentovanou prohlídku, etnografka promluví o tradici jiřinkových bálů v Čechách a na Moravě a chybět nebude také poradna pro pěstitele jiřinek, mečíků a gladiol od uznávaného pěstitele Jaroslava Koníčka.

 

 

Proč jiřinky?

Jiřiny, královny květinového podzimu byly do Evropy přivezeny koncem 18.století z Mexika. Ve Španělsku dostaly své latinské jméno Dahlia variabilis, v Německu je pojmenovali Georgia a z toho jména pak vzniklo něžné české pojmenování "jiřinka". V českých zemích zdobí jiřinky zahrádky od 30. let 19. století. Jiřinky jsou vysoké, ale i malinké, kvetoucí jednoduchými květy nebo zvlněnými květy, kaktusové nebo leknínové, vhodné k řezu, ale také do suchých vazeb. Jednoduše řečeno: jiřinky jsou překrásné květiny nejen zářijových dnů.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru