Pasivní, nebo nízkoenergetický? Vyznáte se kategoriích úsporných staveb?

Jaký je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?
 

Vyznáte se dobře v pojmech nízkoenergetický, nebo pasivní dům? V následujícím článku vám  tyto termíny upřesníme a vysvětlíme.

Hodláte stavět, nebo kupovat si dům? A přemýšleli jste o tom, jak bude energeticky náročný? Právě za vytápění dnes utratíme značné prostředky, které se snažíme stlačit na co nejnižší míru, a tak zateplujeme, vyměňujeme kotle... Pokud se však na energetickou náročnost budovy myslí hned na začátku, je jasné, že lze dosáhnout těch největších úspor. V této oblasti rozeznáváme dva druhy staveb, a to stavby nízkoenergetické a pasivní.

 

V pasivních domech vytápění netřeba

Dovedete si představit, že byte vůbec netopili? Právě pasivní domy se obejdou po celý rok bez aktivního topení. Pasivní dům využívá externích a interních zdrojů tepla. Mezi externí patří sluneční záření, interní  zdroje zajišťuje lidské teplo a také teplo, které vydávají elektrospotřebiče. Pasivní dům díky dokonalé izolaci a neprůvzdušnosti dokáže získané teplo perfektně udržet a nevypouštět ven. Je jasné, že stavba takového domu musí být opravdu pečlivě naplánována, musí být použity ty nejkvalitnější stavební materiály, je využívána rekuperace, tedy odvětrávání, které zamezuje úniku tepla. Uvádí se, že zatímco náklady na Pvýstavbu pasivního domu jsou zhruba o 15 procent vyšší než u běžných staveb, spotřeba takového domu je dokonce osmkrát nižší! 

 

Domy budoucnosti

Nízkoenergetický dům je takový, který menší spotřebu tepla než 50 kWh/m2 za rok. Norma není tedy tak striktní, jako nízkoenergetický lze zkolaudovat také přestavbu domu stávajícího. V některých západních zemích je možné dokonce stavět pouze nízkoenergetické domy. Projekt takového domu musí myslet hlavně na dokonalou izolaci a vyvarovat se tepelných mostů. Do budoucna je plánováno, že i u nás bude možné stavět pouze takové stavby.