Od září si můžete pořídit již jen plynové kondenzační kotle. Co to bude obnášet?

Topíte plynem? Od 26. září nelze koupit v EU jiné plynové kotle, než kondenzační
 

Od 26. září můžete v celé Evropské unii koupit již jen plynové kondenzační kotle. Řekneme vám, co pořízení takového kotel bude obnášet a jaké důsledky to pro vás bude mít. 

Kondenzační = efektivnější

Již jsme si zvykli, že jsme nuceni, abychom s energiemi nakládali co nejefektivnějším způsobem. Energie, která vzniká ze zemníh plynu, není výjimkou. Právě proto přikročila Evropské unie k opatření, kterým zakazuje prodávat jiné plynové kotle pro domácnosti, než ty které jsou tzv. kondenzační. Tyto kotle totiž umožňují využívat také vodní páry, které při používání plynového kotle vznikají. Staré typy kotlů neuměly tyto páry využívat, a tak unikaly komínem. To nové kotle umí páru ochladit a tak ji dále využít pro vznik energie. Tímto způsobem lze zvýšit efektivitu kotle dokonce o 11 procent, takže přesáhne 100 procent účinnosti. Původně se totiž s možností využívat při provozu kotle páry vůbec nepočítalo. Nové kotle jsou mnohem lépe regulovatelné a navíc vypouštějí mnohem nižší emise oxidů dusíku. 

 

Co je třeba pro kotel připravit?

Obchodníci mohou ještě starší typy kotlů doprodávat, ale již je nesmějí objednávat, kotle se již nevyrábějí, ani nedovážejí. Pokud tedy budete měnit v budoucnu kotel, musíte si pořídit právě kondenzační, což sebou nese také jisté důsledky pro celý systém odvodu. Bude tak třeba zřejmě vyvložkovat celý komín, neboť původní komíny nejsou pro využití těchto kondenzovaných par určené. V některých případech je také třeba vyměnit systém odkouření, nebo i radiátory. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru