Kácení stromu musíte vždy oznámit na úřad

Pro kácení stromu, jehož objem je vyšší než 80 centimetrů, musíte získat povolení
 

Máte na zahradě strom, který z různých důvodů chcete pokácet? Možná vás překvapí, že tento záměr musíte vždy ohlásit na obecním úřadě, který vám následně na toto kácení vydá povolení. 

Chcete kácet strom? Obraťte se na úřad!

Věděli jste, že pokud kácíte stromy máte v určitých případech povinnost toto oznámit na obecní úřad? Nejprve změřte obvod stromu ve výšce 80 centimetrů nad zemí. Pokud je obvod větší než 80 centimetrů, obraťte se na obecní úřad, aby vám vyslovil souhlas s kácením. Kácení se povoluje zpravidla v období vegetačního klidu od 31. října do 31. března. A pozor, právnické osoby musejí žádat o povolení s kácením vždy, bez ohledu na obvod kmene! Souhlas vám musí úřad také vyslovit tehdy, když sekáte keře s porostem větším než 40m2.

 

Strom nechte pokácet raději odborníky

Kácení stromů může způsobit značné škody nejenom na majetku, ale také na zdraví, takže pokud si nejste opravdu svými schopnostmi jisti, svěřte jej zcela jistě do rukou profesionálů. Strom se kácí vždy tak, že se provede zářez ve směru vychýlení stromu, a to do třetiny tloušťky stromu, přibližně v úhlu 45 stupňů. Hlavní řez se poté provádí tahem, nebo tzv. vějířovitým řezem motorovou pilou. Hlavní řez a zářez by se neměl nikdy potkat, měl by mezi nimi vzniknout nedořez, jehož směrování je důležité pro místo pádu stromu. Pokud se strom sám nezlomí, je třeba ho dřevorubeckou lopatkou přetlačit do požadovaného místa pádu. Pokud chcete kácet vyšší a silnější stromy zavolejte si vždy odborníka a zbytečně neriskujte. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru