Použitý olej nelijte do odpadu, můžete ho i prodat

Olej, který jste použili v domácnosti, může poškodit kanalizaci
 

Smažíte doma na oleji? A víte, že použitý olej byste neměli nikdy vylévat třeba do toalety, neboť hrozí poškození kanalizace? Poradíme vám, kam můžete olej ukládat. 

Do kanalizace ne!

Jak jste doposud likvidovali přepálený olej z pánve, nebo třeba z fritézy? Pokud jste ho vylévali do odpadu, pak jste nečinili dobře. Odpadní voda teče do čističek, které jsou sice vybavené lapači tuků, ale rozhodně nejsou nadimenzované nevelké objemy tuků a olejů. Příliš velké množství oleje vylitého do kanalizace tak může čističku ucpat a způsobit tak značné škody. Do kanalizace bychom neměli také odhazovat zbytky potravin, protože tak pouze krmíme už přebujelé potkany. 

 

Kam s ním?

Olej například z fritézy, nebo pánvičky přelijte například do větší plastové lahve. Láhev můžete posléze buď vyhodit do popelnice na směsný odpad, anebo, pokud jste si oleje nastřádali větší množství, pak jej můžete odvézt do sběrného dvora. Na několika místech v republice,  jako například v Českých Budějovicích, již dokonce obecní úřady organizují odběr olejů a taků do speciálních kontejnerů. Podobný krok připravuje také Praha, o čemž vás budeme již brzo informovat. Další možností je použitý olej prodat, což je možné u různých firem, živnostníci ho mohou například přinést do Makra. Zde obdrží  za kilogram použitého oleje  dvě koruny. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru