Houbařská sezóna je nic moc, zkuste je pěstovat doma

To, které houby z kupovaného podhoubí vyrostou, dopředu nevíte
 

Nebaví vás běhat po lese s košíkem, ale houby konzumujete rádi? Pak můžete vyzkoušet sadbu hub na zahradě, která sice není zcela jistá, ale případná úroda o to více potěší. 

Pusťte se do vlastní sadby, právě te´d

O tom, že v okolí Prahy houby prakticky nerostou, jsme vás nedávno informovali v tomto článku. Pokud máte  ale houby rádi a těšíte se třeba na houbovou omáčku, nebo houbové rizoto, zkuste si houby vypěstovat na zahradě sami! Jde sice o pstování bez záruky, ale o to větší radost budete mít, pokud se vám houby skutečně urodí. 

 

Houbové podloží koupíte na internetu

Právě nyní si můžete zkusit zasadit houbové podloží, ze kterého by vám měly vyrůst houby stejně, jako ty v lese. Podloží si těžko  můžete z lesa sami  přinést, ale lze zakoupit sadbu hub, které umístíte buď na záhonek, anebo do květináče. Případně lze houby předpěstovat v květináči a poté je vysadit ven. Sadba hub stojí zhruba 300 korun, ze kterých byste měli vypěstovat zhruba 40 hub. Což vyjde na podobné peníze, jako když si houby kupujete na stánku, ale s výhodou toho, že máte houby vždy čerstvé a po ruce. V minulých letech se jste si mohli zakoupit stromek s naočkovaným podhoubím, avšak v současné době tuto možnost žádná z firem nenabízí. 

 

Zalévejte dostatečně

Pokud si objednáte sadbu hub, pak obdržíte naklíčené obilí, které bude vypadat jako napadené plísní. Houby můžete sázet ven až do listopadu, tedy až do prvních silnějších mrazů. Nejlepší místo výsadby hub je na úpatí některého stromu, který je obrostlý trávou. Zejména hřiby vyžadují blízkost stromu, nebo keře, se kterým žijí v symbioze. Podloží sázíme na místo, odkud jsme odryli drn, který se rozmělní a opět vrátí zpátky. Zalijeme a můžeme pohnojit kompostem. Půda musí být neustále vlhká, aby se podhoubí skutečně dobře uchytilo.

 

Pěstování bez záruky

Nutno zdůraznit, že pěstování hřibovitých hub, na rozdíl třeba od pěstování hlívy, nebo žampionů, nené zaručené a že se někdy vlastních hub nedočkáte, i když se budete přesně držet návodu na pěstování. Někteří prodejci nabízejí vrácení peněz za sadbu, pokud se vám třeba do dvou let nepodaří vypěstovat žádnou houbu, avšak těžko říci, jak s reklamací uspějete. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru