Jste připojeni na obecní kanalizaci? Pětina Čechů ji stále nemá podle podmínek Unie

Obecní kanalizace není stále samozřejmostí, obce nad 2000 ji musí povinně vybudovat
 

Podle závěrů Národního kontrolní úřadu hlavně v Praze a okolí stále není kanalizace v takovém stavu, v jakém by měla být podle nařízení Evopské unie. Tyto podmínky jsme měli ale splnit již v roce 2010.

Zatím bez sankcí

Česká republika si v rámci přistoupení k EU vyjednala podmínky, že povinnost zajistit odkanalizování a čištění odpadních vod v aglomeracích nad 2000 obyvatel splní ke konci roku 2010. Tyto podmínky nejsou vymahatelné, avšak takto hrozí České republice postihy, které jsme naštěstí ještě nedostali. Podle NKÚ totiž stihneme podmínky splnit až v roce 2020.

 

Na kanalizace šlo 13,5 miliard

Ministerstvo zemědělství přitom vyčlenilo na výstavbu a zlepšení kanalizační sítě 13,5 miliard, které se měly rozpustit do různých dotačních programů. A v těch prý mnohokrát ministerstvo zemědělství chybovalo, například dotaci udělili státnímu podniku, ačkoliv měly jít v první řadě obcím. Zajímavé je, že v jiných zemích unie platí pravidlo, že pokud je někde kanalizace vybudována, místní mají povinnost se k ní připojit. Toto nařízení u nás neplatí a je tak na každém, zda možnosti připojit se ke kanalizační síti využije.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru