První zahrádkářská kolonie je více jak 100 let stará a funguje dodnes

Mnohé zahrádkářské kolonie zanikly...
 

Fenomém zahrádkaření je v České republice skutečně unikátní. Tento fenomén přetrval do dnešní doby, i když nemá v mnoha obcích na růžích ustláno. O tom, jak se zahrádkaření u nás ujalo a kdy se mu lidé začali věnovat, jsme si povídali se Zdeňkou Jankovičovou, tiskovou mluvčí Českého zahrádkářského svazu.

Kořeny již v 19. století

Češi mají skutečně silný a specifický vztah k zahrádkaření, a to i ve vztahu k okolním zemím: "Kořeny zahrádkaření můžeme hledat již v době průmyslové revoluce, kdy se lidé stěhovali z vesnic do měst. Ve 2. polovině 19. století se drobní pěstitelé začali díky volnější atmosféře ve společnosti sdružovat do řady spolků a založili mj. tradici četných velkolepých zahrádkářských výstav," informovala nás Zdeňka Jankovičová a dodala: "Hluboká hospodářská krize ve 30. letech byla pro mnohé nezaměstnané i dělníky doslova bojem o přežití a výpěstky ze zahrádky tak byly nejen vítaným zpestřením jídelníčku, ale mnohdy jediným jídlem těchto lidí."

 

První osada ve Varnsdorfu

První osada je více jak sto let stará: "Neutěšenou sociální situaci dělníků si uvědomovali i osvícení továrníci, a tak ani nepřekvapí, že první skutečnou zahrádkovou osadu na území Čech založil již v roce 1906 ve Varnsdorfu továrník Moritz Snitzer právě proto, aby si na této půdě mohli chudší občané vypěstovat trochu brambor a zeleniny. Tato osada mj. přetrvala do dnešních dnů," sdělila nám Zdeňka Jankovičová.

 

Za socialismu jediná možnost relaxace

Skutečným fenoménem se stalo zahrádkaření v době socialismu, kdy přestavovalo jednu z mála aktivit povolených a podporovaných režimem: "Pro řadu lidí to rovněž byla, kvůli nemožnosti vycestovat, jediná možnost relaxace i rekreace. Po roce 1989 se s otevřením hranic a pestrou nabídkou dalších aktivit samozřejmě zájem o organizované zahrádkaření výrazně snížil. Zatímco před rokem 1989 bylo v Českém zahrádkářském svazu organizováno téměř půl miliónu lidí, nyní se tento počet pohybuje kolem 150.000," řekla nám Zdeňka Jankovičová. A jakkoli je prý období totality vnímáno negativně, mělo i jeden pozitivní vedlejší efekt. V době, kdy bylo v obchodech těžké sehnat potřebné zboží, si lidé vypěstovali mimořádnou schopnost improvizace. I proto jsou dnes Češi na pracovním trhu v zahraničí tak žádaní. Dokáží si poradit téměř se vším!

 

Osada ve Vinoři má problémy, přečtěte si jaké a zda zde někdo nehájí zájmy developera...

Zahárdkáři ve Vinoři pořádají zajímavé výstavy svých výpěstků.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru