Myslete dnes na Barborky! Jak se o ně starat?

Třešňové větévky mohou ozdobit váš štědrovečerní stůl
 

Nemyslíme pochopitelně dívky tohoto jména, ale větvičky třešně, nebo višně, které se trhají právě dnes 4. prosince, kdy mají svátek všechny Barbory. Víte, jak se o ně starat, aby vám doma rozkvetly?

Vykvete na vánoce

Barborky by si prý měly utrhnout neprovdaná děvčata, aby zjistila, zda se příští rok konečně dostanou pod čepec. Sňatek již dnes není to hlavní, po čem by dívky pásly, a tak si může dát barborky do vázy kdokoliv, kdo chce mít na Štědrý večer hezky vyzdobený stůl. Právě do té doby by totiž měly větévky vykvést. Větvičky třešně, nebo višně seřízněte ostrým nožem, nestříhejte je, abyste neporušili jemná pletiva ve větévce, a ta tak dříve uvadla. Vyberte si spíše statnější a starší strom, který ztrátu větve unese. Barborky umístěte do dostatečně velké vázy, do vody můžete ještě nasypat výživu pro květiny a tuto vodu včas měnit.

 

Poznáte třešeň?

Pokud jste nestihli si utrhnout barborku včas, pak větvičky ponořte do teplé vody, měly by vykvést dříve. S největší pravděpodobností vám vykvetou ještě před Štědrým dnem, v našich bytech je totiž přece jenom tepleji, než měli dříve naši předci. A jak poznáte třešeň, když je bez listí a květů, pokud nedisponujete svou na zahrádce, nebo nějakou bezpečně známou? Třešeň má velké kulaté pupeny, které rostou blízko sebe, neboť z nich vykvetou chomáče květů a z nich chomáče třešní. Na kmeni můžete pozorovat podlouhlé vodorovné skvrny a na některých místech se tenká vrchní část kůry třešně ve svitcích odlupuje.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru