Umělý nebo živý stromeček? Umělý může tento svět přijít pěkně draho...

Takové krásné stromky si můžete vybírat ve Veltrusech...
  |  

Vánoce jsou tu už za pár dnů a asi nenajdete domácnost, kde by chyběl stromeček. Dáváte přednost pravému nebo umělému stromečku? Hlasovat můžete i pod článkem!

 

Umělý nerovná se ekologický

Pokud se chcete chovat ekologicky, mohlo by se vám zdát, že právě umělý stromek je vhodnější varianta. Navíc z něj nepadá jehličí, nemusíte za něj platit každý rok, neboť jde o jednorázovou investici. Pokud se o stromek budete dobře starat, vydrží vám mnoho let. Umělé vánoční stromky se u nás dost rozmohly, přednost jim dává stále více domácností. Řeklo by se tedy, že umělý stromek v otázce ekologie, ale i ekonomiky vyhrává. Ale zdání klame!

 

Vyrábí se z ropy a těžkých kovů

Umělý stromek je totiž vyroben z PVC, které se vyrábí z ropy. Pokud pečlivě spočítáte veškerý dopad, který má výroba stromku a také jeho recyklace, doberete se k tomu, že za jeden umělý stromek by bylo možné vypěstovat desítky stromků pravých. Navíc ty, i když je posléze zlikvidujeme, mají na životní prostředí rozhodně lepší vliv. Kromě ropy se ještě při výrobě stromku používá celá řada škodlivých látek, jako jsou například těžké kovy, které se těžce rozkládají.

 

Kupujte pouze od domácích pěstitelů

Jak vidíte, koupí umělého stromku určitě našemu životnímu prostředí neušetříte. Pokud tedy chcete na vánoce udělat něco záslužného a chcete si pořídit řezaný stromek, informujte se, odkud stromy pocházejí. Pokud je totiž přivezou z několik set kilometrů vzdáleného místa, životnímu prostředí určitě nenapomůžete! Stromky se musejí totiž dlouhé hodiny na kamionu dovážet a produkce CO2 opravdu není ekologická. Pokud tedy chcete životnímu prostředí napomoci, pořiďte si strom místní, buď řezaný, nebo prodávaní v květináči. Například v zahradnictví ve Veltrusech: „Pokud ještě nemáte vybraný ten pravý vánoční stromek, pod kterým Ježíšek schová dárky, není nic snazšího než se rozhlédnout na naší venkovní ploše.“

 

Jaký stromek máte o vánocích?

Kamila, Praha: Nemáme žádný, protože máme kočky.

Přemek, Blansko: Pravý. Plastový stromek je hnusný a nevoní.

Lucie, Praha: V květináči již několik let.

Adéla, Řevnice: Jedině pravý.

Eva, Jihlava: Pravý, máme vlastni les, tak každý rok za účelem prořezávání vybereme nejškaredější, který stejně záhy sní kocouři.

Katka, Klánovice: Pravý, protože je každý rok jiný a voní, i když mi to připadá neekologické… Kupuji výhradně od pána, který ty stromky sám pěstuje, takže mám pocit,že podporuji konkrétního člověka, ne velkobyznys...

Hana, Horní Počernice: Máme umělý, protože máme kočky. Sice nevoní, ale máme ho už 10 let, vypadá krásne a během 15ti minut je složený, nepadá z něj jehličí a pro nás je mimořádně praktický.

 

Jakému stromečku dáváte o vánocích přednost?

Umělému
24% (4 hlasy)
Pravému řezanému
65% (11 hlasů)
Pravému v květináči
6% (1 hlas)
Nemáme stromek
6% (1 hlas)
Celkem hlasů: 17