Většina z nás si pokojové květiny vybírá zkrátka jen podle toho, jak vypadají. Tím nejdůležitějším faktorem při výběru pokojovek je pro většinu z nás jejich velikost, barva a tvar, abychom zajistili, že se budou perfektně hodit do našeho interiéru.
Důležité je při výběru pokojovek pro některé lidi také to, jak náročné je o danou rostlinu se starat. Velmi populární jsou květiny, o které se zvládne starat i naprostý začátečník. Většinou jde o druhy rostlin, které nevyžadují častou zálivku, a dokonce i když na ně dva týdny zcela zapomenete, nic se nestane.
Řada z nás ale při výběru pokojových rostlin zcela zapomíná na to, že některé z nich mají i určité vlastnosti, které nám mohou pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v místnosti, léčivé vlastnosti a další.
Některé druhy rostlin jsou nejen dekorativní, ale také nám mohou pomoci snížit množství vlhkosti v ovzduší. Příliš vysoká vlhkost vzduchu totiž často vede k růstu plísní.
Některé běžné druhy pokojovek nám tak mohou pomoci předejít vzniku plísně v domě či bytě, nebo se jí zbavit a zabránit jí v tom, aby se na vaši stěnu, spáry mezi dlaždičkami či jiné místo v domě vrátila.
Břečťan popínavý
Tato pokojová rostlina je velmi nenáročná, péči o břečťan tak zvládne i úplný začátečník. Břečťan dokáže odstranit plíseň z místností s vysokou vlhkostí. Je tak ideální dekorací, ale i praktickým pomocníkem do menších koupelen.
Pozor by si ale měli dát majitelé domácích mazlíčků, listy břečťanu by pro ně totiž mohly být toxické.
Důležité je břečťan umístit na místo s nepřímým světlem a pravidelně ho zalévat. Se zálivkou to ale nemusíte přehánět, obzvláště v zimních měsících. Stačí jen kontrolovat, aby substrát, ve kterém je rostlina zasazena, nikdy úplně nevyschl.
Nejlépe se této pokojové rostlině bude dařit v místnosti, kde teplota po většinu dne dosahuje zhruba 22 stupňů Celsia.
KAM DÁL: Nespavost: Pomůže vám s ní i jedna oblíbená podzimní zelenina.