Jak se jednoduše zbavit tuku na břiše. Pomůže vám jednoduché "pravidlo pěsti"

Kolik jídla a v jakém poměru byste si měli nandat na talíř, odhadnete jednoduše pomocí pěsti
  |   zajímavost

Tuk má v těle celou řadu důležitých funkcí, rozhodně tu ale neplatí pravidlo "čím více, tím lépe". Nadměrné množství tuku v těle může dokonce i negativně ovlivnit naše zdraví. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak se ho zbavit.

Velmi nebezpečné je především vysoké množství uloženého tuku v oblasti pasu. Pokud máte kolem břicha několik kil navíc, rozhodně v tom nejste sami, to ale neznamená, že vám nemohou uškodit. Právě naopak. V tomto případě je potřeba okamžitě jednat a pokusit se nadbytečného tuku co nejdříve zbavit.

V oblasti břicha se totiž tuk neukládá pouze těsně pod kůži, ale i hluboko ve středu břicha mezi naše orgány. Tento typ tuku poté, bez ohledu na vaši celkovou tělesnou hmotnost, zvyšuje riziko vzniku hned několika vážných onemocnění nebo nebezpečných zdravotních stavů. Patří mezi ně mimo jiné:

  • kardiovaskulární choroby
  • inzulínová rezistence
  • vysoká hladina cholesterolu
  • cukrovka
  • kolorektální rakovina
  • vysoký krevní tlak
  • problémy s dýcháním

Bohužel ale nelze shodit kila pouze z určité části těla. Při snaze o zbavení se několika přebytečných kil z oblasti pasu je proto nutné snažit se o celkové snížení vaší tělesné hmotnosti.

Rozhodně ale není ideální uchýlit se k drastickým dietám, které slibují zhubnutí desítek kil za jeden měsíc. Extrémně restriktivní typy jídelníčků totiž často vyústí k tzv. jo-jo efektu. Jo-jo efekt je označení pro opětovné nabrání tělesné hmotnosti, kterou se vám podařilo shodit.

Ideálním způsobem, jak shodit přebytečnou tělesnou hmotnost a nenabrat ztracená kila zpět, je k hubnutí přistupovat pomalu. Nejdůležitější je zkrátka dodržovat celkový zdravotní styl, do kterého patří vyvážený jídelníček i pravidelná fyzická aktivita.

Pravidlo pěsti

Pomoci vám může mimo jiné také jednoduchý trik, jak kontrolovat tu správnou porci jídla. Celá řada lidí totiž jí zdravě, cvičí, ale stále nehubnou. Problémem většinou bývá, že si servírují až příliš velké porce jídla. Správné množství potravin, které byste si měli nandat na talíř, odhadnete jednoduše pomocí vaší pěsti.

Na talíři byste měli mít vždy množství bílkovin odpovídající velikosti jedné pěsti, množství zeleniny odpovídající dvěma zatnutým dlaním a "jednu pěst" sacharidů, mezi které patří mimo jiné i rýže nebo těstoviny.

Zdroj: Mayo ClinicExpress

KAM DÁL: Spánek: S usínáním vám pomůže jedna běžná aktivita.