Sex, který je důležitější pro ženy více než pro muže. Odpověď nabízí ájurvéda

To je zen...
 

Sex jako pilíř zdravého života. O tom pravděpodobně nebude nikdo pochybovat. Je však léčebný systém, který vám pomůže ve všech směrech a nejenom, že vám přinese rozkoš. Sex má totiž na naše zdraví o hodně větší vliv, než si myslíme... 

Ájurvéda je často překládána jako "věda o životě". Jedná se o celostný léčebný systém, který se vyvinul v Indii před více než 6 000 lety. Zvláště se soustředí na harmonii mezi fyzickou, duševní a spirituální stránkou člověka.

Kromě spánku a jídla uznává i důležitost sexu jako jednoho z pilířů zdravého života. Podle ájurvédy je sexuální spojení považováno za posvátný akt, jehož pravidelné provozování vede k nahromadění pozitivní energie, podporuje zdraví pohlavních orgánů a má příznivý vliv na plodnost.

APÁNA VÁTA

V ájurvédě se jedná o sílu, která sídlí v oblasti pánve, tlustém střevu a močových cestách. U mužů má za úkol vzněcovat touhu a řídit pohyb spermií, u žen zase stimulovat ovulaci a regulovat porod. Když se spojí tato síla mužské a ženské stránky, dojde k oplodnění.

Slabá životní energie je příčinou bolestivé ovulace, předčasné ejakulace nebo problémy s erekcí. Silná apána naopak může za nadměrnou sexuální činnost. Při orgasmu naším tělem koluje energie zvaná odžas.

Dá se přirovnat k imunitě, která chrání tkáně. Nedostatek odžasu se projevuje strachem ze sexu, neplodností, impotencí, bolestivým sexuálním stykem, nízkým libidem nebo nízkým počtem spermií.

Již ve starých sanskrtských spisech je žena považována za bohyni, které muž nabízí svou pohlavní tkáň - šukru. Dle ajúrvédské filozofie je sex pro ženu daleko důležitější než pro muže.

Orgasmus je u žen spirituálně daleko složitější a přivádí je za hranice běžného vyvrcholení, zatímco u mužů je vykládán jako jednoduchý výdej energie odpovídající nižším živočichům. 

Jak často, kdy a kde?

Při sexu bývá také narušován náš energetický obal těla, tzv. aura. Ta nás chrání před negativními vibracemi z okolí. Také je důležité, aby ženská stránka, klidná a chladná - jin byla v rovnováze s tou mužskou, asertivní, agresivní horkou energií - jang.

Jak často sex provozovat? Většinou se doporučuje sex v průměru 3x týdně a z toho v zimě více než v létě. Nejvhodnější doba je prý úplněk, nejvhodnější čas po 23. hodině. Nejlepší je dvě hodiny před tím lehce v klidu povečeřet. Ájurvéda rozlišuje až 84 sexuálních pozic, k oplodnění je však podle ní nejlepší ta misionářská.

Sex se nedoporučuje v době nemoci, menstruace a detoxikace. Obsesivní sex a masturbace prý jen uspokojuje ego, oslabuje auru a vyvolává pocit nejistoty. Důraz je také kladen na důslednou regeneraci po sexu, kdy je vhodné se vymočit, osprchovat se teplou vodou a vypít mandlové mléko s kořením, které regeneruje pohlavní orgány již během jednoho dne.

Oblíbená afrodisiaka ájurvédy

Síla vydaná při orgasmu se dá doplnit pomocí spánku, ale i stravy. Mnohé potraviny vám dodají potřebnou energii, ale mohou se použít i jako účinná afrodisiaka.

Vejce jsou pojmenována tzv. "přírodní viagrou", obsahují totiž velké množství vitamínu E a lecitin. U mužů zvyšují vzrušení a oddalují orgasmus. Meloun rozšiřuje cévy a má podobné účinky jako viagra. 

Ořechy, z kterých jsou nejvhodnější kešu a vlašské, zvyšují tělesnou a sexuální sílu. Brokolice zase pomáhá při problémech s erekcí a bravurně se postará o zvýšení sexuálního apetitu. Avšak podle ájurvédského rčení je pro muže, který trpí případnými sexuálními problémy, nejlepším afrodisiakem správná partnerka.

KAM DÁL: Život single v lockdownu. Absence sexu nutí po roce s koronavirem porušovat pravidla

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru