Vlašim se stane pastí pro řidiče. Na půl roku uzavře dva výjezdy z města

Oprava nevýznamného mostku přes Borecký potok zašpuntuje výjezd z města na D1
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Od dubna se řidiči nedostanou z Vlašimi na dálnici D1. Frekventovanou silnici uzavře na víc než půl roku oprava malého mostku. Také výjezd z města do Benešova bude uzavřen. Radnice si naplánovala na stejný čas opravu chodníku. Po obou silnicích denně projedou tisíce aut. To, čeho se vedení města bálo, se stalo. Nastane dopravní peklo!

 

Na dlouhodobé komplikace v dopravě se musí připravit obyvatelé Vlašimi a řidiči, kteří pojedou tamní Vlasákovou ulicí z města směrem na Kladruby, Trhový Štěpánov nebo k dálnici D1. Vlastník komunikace, Středočeský kraj, začne v dubnu opravu mostku přes Borecký potok, těsně za myčkou automobilů. Z tohoto důvodu bude v obou směrech silnice číslo 125 sedm měsíců dopravě zcela uzavřena.

Objížďka poškodí lidi, dopravce i okolní obce

Plánovaná objížďka se dotkne i lidí mířících na hřbitov, těch využívajících hromadnou přepravu a také vozů integrovaného záchranného systému. Dočasné náhradní přemostění totiž kraj neplánuje a všichni tak budou muset mostek dlouze objíždět. Položit kytičku nebo upravit hrob bude znamenat ujet 20 kilometrů navíc.

"Nás se to také dotkne, podle informací ČSAD přes nás jezdí dvaačtyřicet spojů hromadné dopravy denně a bez nějakého řešení v podobě dočasného provizorního mostu budeme silně poškozeni," uvedl starosta nedalekých Pavlovic Jan Dufala s tím, že desetikilometrová objížďka při ceně dvacet pět korun za dopravu autobusem znamená přes deset tisíc korun denně. To by při pětiměsíční odstávce mostku znamenalo patnáct milionů korun navíc, které by dopravce požadoval. "A to je asi podstatně víc, než by stála náhradní provizorní lávka," dodal pavlovický starosta.

Mostek je tak malý, že se náhradní lávka kraji nevyplatí

Podle informací z vlašimské radnice vedení města absolvovalo několik schůzek s vlastníkem komunikace i správou a údržbou silnic ohledně opravy mostku. Požadavkem města bylo právě dočasné provizorní řešení dopravy v místě stavby, aby nebylo nutné přikročit ke stanovení objízdných tras. Kraj však námitkám ani návrhům řešení města nevyhověl. Starosta Vlašimi Luděk Jeništa potvrdil, že co se týče poškození některých obcí objížďkou, i vedení vlašimské radnice to vidí stejně. Bohužel s tím nemůže nic dělat.

"My jsme požadovali, aby byl přes Borecký potok položen můstek. Nabízeli jsme k tomu naše pozemky myčky i pozemky čističky odpadních vod, kde by se dala provizorní objízdná trasa vybudovat. Určitě ale ne pro autobusy. Vzhledem k výši investice kolem tří milionů korun nám bylo řečeno, že vybudování provizorního mostku by stálo asi osm set tisíc a to se v žádném případě nevyplatí, a kraj nemá v úmyslu toto dělat," přiblížil průběh jednání Luděk Jeništa s tím, že navržená objízdná trasa přes Bolinku, Bolinu, Zdislavice a Rataje je o čtyři kilometry delší, takže to pro kraj není důvod, aby investoval osm set tisíc navíc do provizorního přemostění.

Vlašimský starosta také poznamenal, že každého možná napadne, proč stavba za tři miliony korun trvá půl roku. Vysvětlil, že kraj nechce opravu mostku řešit na dvě poloviny, ale jen jako celistvý komplex. Toto řešení však vyžaduje dlouhé technologické pauzy. Podle Jeništy se mostek přes Borecký potok měl opravovat už loni, ale k tomu nakonec nedošlo.
 

Dvě stavby ve stejný čas, vedení města si to neumí představit

Stalo se tak to, čeho se vedení vlašimské radnice obávalo. Mostek kraj opraví přesně v době, kdy bude pro dopravu zcela uzavřen i druhý výjezd z města v Domašíně směrem na Benešov. „Kdyby se nám tyto opravy sešly v jednom roce, tak si to nedovedu představit," řekl před rokem místostarosta Vlašimi Karel Kroupa. A přesně to se stalo!

"To se soudruzi z kraje nemohli domluvit s městem a pořádně si to naplánovat a rozložit tak, aby se to nedělalo najednou? Oni tady jezdit nebudou," zlobí se bývalý dlouholetý  policista a řidič Zdeněk Šiška z Vlašimi, který ze zkušeností přesně ví, co bude následovat.

 A co dopravci a obce, nahradí jim někdo vzniklou škodu? Co se týče náhrady škody pro dopravce, ze zákona nemají právo," podotkl vedoucí odboru Jiří Vondruška a zdůraznil, že při jednáních s krajem skutečně argumentovali a bojovali, ale bez výsledku. Kvůli objížďce tak budou muset půl roku sahat hlouběji do peněženek nejen řidiči, ale i cestující autobusů.
 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru