Život v paneláku: Dejte pozor na lapky, zloděje a nejrůznější šmejdy

Bezpečnostní dveře jsou proti vloupání velmi účinné
  |  

Domov rovná se bezpečí. Doma máme věci, které máme rádi, blízké lidi, vzpomínky. Tak to cítíme a o to víc jsme překvapeni, když přijdeme domů a zjistíme, že nás navštívil nezvaný host – zloděj. I pro společné bydlení v paneláku platí pravidla domova. Ale proč si tu zloděj vybral právě nás? Kde se stala chyba a co můžeme udělat, abychom tomu předešli?

Kritickým, doslova klíčovým bodem panelových domů je z hlediska bezpečnosti proti vloupání hlavní společný vchod. Většina jich dnes disponuje velmi dobře zabezpečeným dveřním systémem, jenže ani to někdy nestačí, pokud není zamčený a samotní obyvatelé nedodržují zásady prevence.

Bezpečnost proti vloupání v panelových domech má svá pravidla

Předcházejte vloupání

Důležité je uvědomit si, že jakmile hlavním vchodem umožníte vstup lidem, které neznáte, může dojít k trestné činnosti, která se může stát právě vám. Pokud tak potkáte někoho cizího při vcházení do domu nebo třeba na chodbě, položte mu jednoduchou otázku, zda něco nepotřebuje. Většinu pachatelů totiž tento krátký kontakt odradí od plánované trestné činnosti kvůli obavám, že si je někdo zapamatuje. 

Zásady zvýšení bezpečnosti proti vloupání

1. Zbytečně neupozorňujte na majetkové nebo rodinné poměry. Už jen taková obyčejná jmenovka na zvonku může napovědět něco o jeho obyvatelích. Nepsaným pravidlem je uvádět pouze příjmení, bez titulů a koncovek -ová.

2. Jakékoliv cennosti zamykejte v domácím trezoru nebo využijte bezpečnostní schránku v bance.

3. Evidujte cenné vybavení domácnosti (šperky, televize, počítač, mobilní telefon, zahradní technika, sportovní vybavení apod.) a do seznamu napište výrobní čísla, přiložte doklady o pořízení plus fotodokumentaci kvůli snadnější identifikaci. V případě vykradení můžete tento seznam postoupit policii nebo pojišťovně. Ušetříte si tím spoustu času a možná zachráníte alespoň něco z toho, co vám bylo odcizeno.

Nebezpečí číhá na sociálních sítích

Pozor na informace na sociálních sítích. Jsou zloději specialisté, kteří řádí právě tady. Jestliže  se pochlubíte, že odjíždíte na zahraniční dovolenou, dáváte lupičům do ruky mocný nástroj. Není problém si vás proklepnout. Informace ověřit a doplnit a potom přijít k vám domů téměř najisto. Nepište proto na internet nic, čeho byste později mohli litovat.

Také dětem nemůžete v dnešním přetechnizovaném světě říkat úplně všechno. Je třeba je důkladně upozornit, aby zbytečně nemluvily o tom, jak drahé máte vybavení domácnosti, kdy plánujete dovolenou, služební cestu a podobné věci. Sociální sítě nabízí zlodějům přímo neuvěřitelný zdroj informací. Je těžké se pak smířit s vědomím, že impuls k vykradení vašeho domova dal někdo z rodiny, i když nechtěně. 

Kování bezpečnostního zámku je pro lupiče tvrdým oříškem

Můj byt - můj hrad

Když pachatel překoná vstupní dveře paneláku, což je celkem snadné, jediné, co ho dělí od samotného bytu, jsou pak už jen vaše vstupní dveře do bytu. Proto se vám vyplatí instalovat ve svém domě kvalitní bezpečnostní vchodové dveře a ještě je vybavit kvalitními zámky v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prostředky, jako jsou například bezpečnostní závory, pojistky dveřních závěsů bránící vysazení dveří ze zárubní, řetízky či výplně obložkových zárubní proti jejich roztažení.

Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je vedle bezpečnostních dveří samotný dveřní zámek. Ten by tak měl splňovat jistá bezpečnostní kritéria. Vstupní dveře je třeba opatřit takovým zámkem, který je odolný proti odvrtání, má bezpečnostní cylindrickou vložku a je navíc zajištěn bezpečnostním kováním. Účinné jsou zámky s rozvorovým systémem, protože takový zámek dveře zajistí na více místech a navíc zesílí jejich pevnost.

Přídavný zámek

Vyplatí se namontovat i přídavný zámek, který je zpravidla umístěn nad hlavním bezpečnostním zámkem, pojistného řetězu nebo podlahového čepu. Kompletní zabezpečení dveřního prostoru není jen kvalitní zámek a samotné dveře, ale také zabezpečení závěsů dveří a hlavně rámu neboli zárubně.

Můžete mít kvalitní bezpečnostní dveře, vícenásobný kvalitní zámek, ale pokud zloděj dokáže roztáhnout kovovou zárubeň tlakem do stran, byla celá investice naprosto zbytečná. Řešením je v tomto případě buď dodatečná betonová injektáž podél svislých částí rámu dveří, aby se zamezilo vypáčení zámků ze západek, nebo kompletní výměna za nový bezpečnostní rám z ocelových profilů.

Všechno selhalo! Co pak?

Když už dojde k nejhoršímu a vstupní dveře bytu nebo rodinného domu vykazují známky poškození, zavolejte okamžitě policii. V žádném případě nevstupujte do bytu, protože tím poškodíte možné usvědčující důkazy. Můžete narazit i na samotného zloděje. Pozor, hranice mezi nutnou obranou a krajní nouzí je v našem právním řádu velmi tenká. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru