Zahradníkův rok – únor je pro zahradníka pokynem ke startu

Únor je čas, kdy první poslové jara vykvétají navzdory sněhu
  |  

Zatím ještě mrzne, jen praští, ale zahradník už ví, že se blíží ta chvíle, kdy bude třeba poprvé rýpnout do země. Netrpělivě sleduje teploměr a předpověď počasí. Nebude dlouho trvat a vykvetou sněženky, bledule, petrklíče i krokusy. Je tak třeba být připraven na nastávající sezonu a rozhodně není čas spát.

Ačkoliv se to nezdá, únor je měsíc, v němž je důležité začít s přípravou na teplejší jarní měsíce. Ještě předtím, než vypukne jarní sezona, je totiž nutné podniknout řadu důležitých kroků. Mezi ně lze určitě zařadit přípravu náčiní. Opravte poškozené a doplňte chybějící, později na to nebudete mít dost času. Zbavte svůj zahradní vercajk zbytků zaschlé zeminy, případně rzi. Začistěte rukojeti, i taková tříska dokáže práci znepříjemnit.

Nářadí je základ, věnujte mu péči
V případě větší poškození nebo ztráty funkčnosti je lépe pořídit nářadí nové. Jestliže už budete kupovat nové nářadí, vyplatí se rozhlédnout se po internetu a navštívit slevové portály, kde můžete dost ušetřit. Zjistěte si však nejprve reference obchodu a seznamte se se zkušenostmi dalších kupujících, abyste se vyhnuli případným reklamacím. Vyplatí se i nakupovat ve velkých specializovaných prodejnách známých z televizní reklamy.

Sníh vám pomůže pohnojit, využijte ho
Sníh na zahradě není žádnou větší překážkou a může posloužit jako dopravce živin do půdy. V tomto čase je dobré na zeleninové záhony rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost. Převrstvěte kompost; pokud je vyzrálý, můžete jím pohnojit půdu vyhrazenou pro brambory, košťálovou a plodovou zeleninu.

Pozor, záhony pro salát, listovou, cibulovou a kořenovou zeleninu nehnojte. V únoru se už často vyšplhají teploty přes den nad nulu a tající sníh zapraví živiny postupně do půdy. Poté, co sníh úplně zmizí, máte pohnojeno a stačí záhony jen trochu urovnat a připravit na jarní výsev.

Předpěstování sazenic raných druhů zeleniny
Po důkladném rozmyšlení, kam co chcete zasadit, můžete třeba už teď vybírat květinová a zeleninová semena, která půjdou na jaře do půdy. V únoru je čas na první výsevy semínek pro předpěstování sazeniček.

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít také s předpěstováním rajčat, cibule a petrželky. Do teplého či poloteplého, hnojem či kompostem vyhřívaného pařeniště lze vysít rané odrůdy ředkviček. Jako případná izolace poslouží bublinková fólie, případně bílá netkaná textilie.

Předpěstujte si sazenice raných odrůd rajčat

Příprava půdy se vyplatí
Pokud právě nemrzne a půda je rozmrzlá, můžete začít s kypřením půdy, totéž platí o proklestění a ošetření stromů a přípravě kompostu. Poctivá předjarní aktivita se vám totiž v následujícím období určitě vyplatí. Pozor, jestliže je půda příliš mokrá, vytvoří se rytím kašovitá hmota, která rostlinám nesvědčí. Vhodnou dobu poznáte, když naberete půdu na lopatu, nelepí se a po nadhození se rozpadává na menší hrudky.

Dvouletky a trvalky
Pravidelně kontrolujeme dvouletky přezimující pod vrstvou chvojí. Tuto ochrannou vrstvu občas odstraníme, abychom rostliny vyvětrali. Koncem měsíce odkrýváme trvalky, odstraníme všechny jejich nadzemní části a pohnojíme je. Prověřujeme stav uskladněných cibulovin. U balkónových rostlin, které máme na přezimování v chladnu, zkontrolujeme přítomnost škůdců.

Připravte si výsadbu balkonových květin do truhlíků

Péče o ovocné stromy
Ovocné stromy na zahradě je třeba prostříhat a dosáhnou tak optimálního tvaru koruny. Tímto způsobem je totiž prosvětlíte a dodáte jim potřebnou vitalitu. V důsledku toho pak budou dlouhodobě plodit.

Řez je ovšem potřeba dělat pravidelně, tedy nejen na přelomu zimy a jara. Celý proces na druhou stranu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, proto je dobré pracovat s někým zkušenějším, poradit se se zahradníkem nebo postupovat podle některé z četných odborných publikací.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru