Octomilky v kuchyni? Naličte na ně sladkou past a ukliďte zbytky

Octomilka obecná si libuje na přezrálém ovoci, organických zbytcích a nápojích
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Létá to kolem vás, chytit ani plácnout se to nedá, protože je to moc malé. Co to je? Octomilky, nebo také ovocné či vinné mušky. Obtížný hmyz, za který si ale doma většinou můžeme sami. Kde se tu vzaly a jak se jich zbavit? Co proti nim funguje?

Drobný dvoukřídlý hmyz není jen výsadou horkých letních dnů, kdy dozrává ovoce. Objevit se u vás může prakticky kdykoliv. Octomilky milují sladké a kvasící zbytky, na které nakladou vajíčka a doslova raketově se množí. I když je zdravotní riziko přenosu chorob minimální, drobný hmyz zvlášť ve větším množství velmi obtěžuje.

Octomilka obecná napadne především kuchyň, kde se zbytky od jídla nebo přezrálé ovoce vyskytují, od jara do podzimu. Je asi 2-3 milimetry velká a kvůli své úžasné rozmnožovací schopnosti se používá jako modelový organismus při vědeckých pokusech. Z bílých larviček se po pár dnech líhne další generace. Co se ale dá udělat s podobnou nežádoucí návštěvou, která se u vás rozhodla zůstat a trvá na svém?

Kde se tu ty potvory berou?

Nahnilé nebo přezrálé ovoce, láhev sirupu se stékajícími zbytky, nedojedené zbytky, ovocné koláče na stole, to vše je ideální živná půda pro malé larvičky. Rozmnožit se ale dokážou i v kuchyňském odpadu, který jste zapomněli vyčistit. Tady vám pomůže obvyklý postup, použít čistič odpadů z drogerie nebo nasypat do sifonu sodu, zalít octem a poté propláchnout horkou vodou.

Čistota, likvidace zbytků a uskladňování ovoce pomáhá

Nejjednodušší a nejlevnější ochranou je prevence. Pokud necháte na stole volně uložené banány, jablka, hrozny, ale i otevřené víno, mošt či pivo, máte jistotu, že se tu octomilkám bude líbit. Veškeré potraviny proto skladujte nejlépe v lednici, stejně jako nedopité ovocné šťávy.

Stačí i jejich nepatrný zbytek a octomilky jej určitě najdou. Hnijící ovoce bez milosti vyhoďte! Před octomilkami vás opravdu spolehlivě ochrání skutečně jen čistota všech ploch v kuchyni i jejího vybavení a neustálé uklízení zbytků jídla a nápojů.

Pozor je třeba dávat i na odpadkový koš a pravidelně jej vynášet. Mnoho organických zbytků je v letní sezoně při domácím zavařování. Také tady neváhejte a nedejte šanci drobným muškám okupovat zbytky. Jsou totiž schopny dolétnout na velké vzdálenosti a mají vynikající čich! Nezastaví je ani síťky v oknech, protože jsou opravdu velmi malé a dostanou se všude. Pak stačí skutečně málo a nastartuje se generační exploze, ze které budete mít pramalou radost.

Jsou tu, tak teď "babo raď"

Pokud už máte doma létající invazi, pokuste se jí zbavit některým z řady osvědčených „babských“ prostředků. Octomilky podle nich nemají rády vůni hřebíčku. Dejte koření na různá místa kuchyně. Někdy létají i kolem mokré hlíny v květináčích, nechte ji mírně vyschnout a zkuste do ní zatlačit pár stroužků česneku.

K lapání mušek můžete použít i různé pasti, například sklenici s vínem nebo misku s octem. Octomilky utopíte i v uříznuté plastové láhvi s nějakou lahůdkou. Zalijete ji vodou a vršek zakryjete fólií s minidírkami po jehle. Hmyz se už nedostane ven a jednoduše jej zlikvidujete tím, že láhví zatřesete. Pro větší účinnost pasti doplňte i lepicí proužek a úspěch je zaručený. Výraznou, i když jen přechodnou redukci octomilek dosáhnete i vysavačem.

Vyrobte si past na octomilky
Do nízké skleněné misky nebo nízké plechovky od pomazánky nakapejte trochu balzamikového octa. Balzamikový ocet je nejspolehlivější, ale místo něj můžete zkusit použít i normální ocet, víno nebo pivo. Funkční je též přidat kousek zralého ovoce nebo trochu přisladit. Přikryjte potravinovou fólií, kterou pečlivě zahněte dospodu a opatřete gumičkou. Doprostřed fólie nožem udělejte malou dírku (2-3 mm) a nechte misku položenou poblíž vysokého výskytu mušek. Odejděte alespoň na hodinu z místnosti, mušky nerušeně nalezou připravenou dírkou do misky, ale ven se už bez vaší pomoci nedostanou.

Poté můžete misku vynést ven nebo položit na venkovní parapet, pootevřít fólii a za zavřeným oknem pozorovat, zda mušky odletěly. Misku můžete používat opakovaně několik dní.

Lapače z drogerie

Pokud nic nepomohlo a vám se zdá, že kuchyň už je jako ze škatulky, nezbývá než použít některé lapače z drogerie. Například ve tvaru jablíčka nebo lepicích proužků. Lapač octomilek ve tvaru slunečnice zase obsahuje feromony a také látku, která octomilky zahubí. Sprej proti hmyzu není úplně nejlepší nápad, jednak máte v kuchyni potraviny a za druhé pomůže jen na chvíli. Jen na chvíli se zbavíte mušek sprejem proti létajícímu hmyzu, ale pozor na potraviny v místnosti!

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru