Zahradníkův rok – DUBEN: Životodárný čas setby a prvních květů

Příprava záhonu před setím zeleniny
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

V dubnu čeká zahrádkáře opravdu hodně práce. Jarní slunce vyžene na zahradu i ty největší lenochy. Duben je měsícem setby a sázení, půda je prohřátá a připravená dát život všemu, co do ní zasadíme. Příroda je v rozpuku, kvetou cibuloviny a ovocné stromy dostávají nový zelený kabát z listí.

Okrasné dřeviny začínají v dubnu lahodit oku každého zahrádkáře. Jasně žlutými květy kvete zlatý déšť, sakura a magnólie. V tomto čase je dobré ostatní okrasné dřeviny, které kvetou později, sestříhat. Stále zelené listnaté stromy je vhodné dobře zalít, aby měly po zimě dostatek vláhy.

V dubnu také: Na skalce nahrazujeme uhynulé skalničky novými. Popřípadě osazujeme novou skalku. Vyséváme okrasné dýně pro podzimní sklizeň. Okrasné jezírko vyčistíme, napustíme vodou a osazujeme vodními rostlinami. Můžeme vysazovat listnaté živé ploty, řízkovat túje, tisy nebo jalovce.

Okrasná zahrada pro potěchu oka

Krásnými květy nás potěší jako první cibuloviny, tulipány, hyacinty a narcisy. Poté rozkvetou dvouletky a trvalky. Záhony s trvalkami očistíme a zbavíme starého listí a mrtvých květů. Také je průběžně okopáváme a přihnojujeme. Na konci měsíce můžeme začít sázet lilie a mečíky.

Do poloviny dubna je vhodné provést základní řez růží. Dále budou potřebovat zálivku a přihnojení. Půdu pod keři je vhodné mulčovat kompostovanou kůrou či štěpkou, můžete vyzkoušet i štěrk nebo oblázky.

V dubnu stále vysazujeme živé ploty a listnaté keře bez kořenových balů. Jehličnany se oproti tomu vysazují předrašené s kořenovým balem. Duben je také ideálním časem k řízkování tújí, tisů a jalovců.

Abyste měli stále čerstvou zeleninu

Na záhony lze v průběhu dubna vysévat téměř všechny druhy zeleniny, například mrkev, saláty, červenou řepu, hrách. Také pro semena aromatických bylin je duben ideálním měsícem k výsevu, ať již na záhony či do nádob. Vytrvalé druhy, jako je levandule, oregano, tymián, máta, šalvěj a další, mohou vytvořit působivou bylinkovou zahrádku.

Jednoletky a dvouletky, jako je kopr, anýz, fenykl, naťová petržel či koriandr, se hodí na okraje bylinkové zahrádky, na záhony i mezi řádky zeleniny či jako vroubení zeleninových záhonů, neboť ji pomáhá chránit proti škůdcům. Duben je také vhodnou dobou pro výsev a domácí předpěstování cuket, vodních i cukrových melounů a okurek.

Čím dříve začneme vysévat a vysazovat zeleninu, tím více sklizní můžeme mít - dokonce až čtyři. Předpěstované sazenice některých odrůd celeru přesazujeme do záhonů, jiné teprve vyséváme. Dále vyséváme ředkvičky, pažitku, klasický a cukrový hrách, kopr, okurky, tuříny a salátovou řepu. Proti nočnímu chladu je můžeme chránit netkanou textilií. Koncem měsíce přesazujeme zakořeněné sazenice brambor do asi 10 cm hlubokých rýh obohacených kvalitním kompostem.

Ovocná zahrada vyžaduje péči

V průběhu dubna vysazujeme ovocné dřeviny. Se sadbou broskvoní počkáme až na opravdu teplé počasí, aby se dobře ujaly. Pokud chceme, pak můžeme přeroubovat staré ovocné stromy. Zahrádkářům se nejlépe osvědčila technika za kůru. Stromy po zimě řádně přihnojíme, aby se dobře regenerovaly a plodily. Pokud stromy málo plodí, je dobré je hned za rašení poupat prořezat. Preventivně stromy ošetříme postřiky, abychom je uchránili před škůdci a nákazou.

Konec dubna je také pro většinu ovocných dřevin posledním vhodným termínem k prořezávce. Duben je nejvhodnější pro řez slivoní, meruněk a broskvoní, ale i jabloní a hrušní, pokud rostou příliš bujně.

Hustý travnatý koberec je chloubou zahrady

Koncem dubna přichází na řadu první sečení trávníku. Je třeba s ním začít včas, ale nesekejte jej příliš nízko. Posekanou trávu je nejlepší využít jako mulč kolem keřů a stromků, především nově vysazených sazenic – zabrání nadměrnému vypařování vody a také brání v růstu plevelům.

Duben je ideální dobou pro založení nového trávníku. Rovněž lze upravit a znovu osít poškozená místa trávníku stávajícího. Trendem moderních i přírodních zahrad je na péči náročný a jednotvárný trávník omezit a nahradit jej půdopokryvnými rostlinami. Na méně exponovaných plochách můžete místo trávy vysít polštářovité a plazivé trvalky, například rozchodníky, mateřídoušku. Vyžadují méně údržby, v dospělosti nepotřebují zálivku ani hnojení, poskytují potravu včelám a motýlům.

Koncem měsíce je trávník poprvé přihnojte. Využijte deštivého počasí nebo hnojivo aplikujte s dostatečnou zálivkou.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru