Nenechte se sebou „vorat“ - 5 způsobů, jak se bránit manipulaci

Dostaneme-li se do vlivu manipulanta, má to na nás neblahý vliv
  |  

Při jednání s druhými lidmi můžeme občas zažívat nepříjemný pocit. Šéf, partner, zkrátka druhá strana nám vyčítá, obviňuje, nebo naopak bezdůvodně lichotí. To bývají často projevy manipulace, stejně jako poučování, moralizování, zastrašování nebo ironie. Je třeba to včas rozpoznat a naučit se manipulátorům bránit, byť by to byli třeba i naši nejbližší.

Nejprve je třeba rozpoznat manipulátora. Kdo to je a co má za lubem? Nejčastěji s ostatními manipulují lidé, kteří si sami nevěří, a hlavně ti, kteří nevěří, že mají pro druhého dostatečnou hodnotu, aby si mohli dovolit riskovat vztah založený na důvěře. Tito lidé mají často strach z vlastního selhání nebo z nějaké ztráty. Mnoho lidí ale také manipuluje z neznalosti, jednoduše proto, že nezná efektivnější způsob jednání.

Způsoby manipulace

Takový manipulátor pracuje na vzbuzování pocitu viny a strachu. Nejdřív nám například lichotí a hned vzápětí nás o něco žádá. Můžeme si být jisti, že jeho komplimenty nejsou upřímné. Neupřímnou lichotku poznáme podle toho, že je přehnaná a obecná. Další formou manipulace jsou výčitky a obviňování. Ty v nás mají vzbudit pocit, že jsme selhali, a ani vás při tom nemusí napadnout, že jsme vlastně obětí manipulátora.

Řekne-li nám někdo, že bez nás nemůže být, že je na nás závislý, vlastně se nás tím k sobě snaží připoutat. Ve skutečnosti po nás dříve nebo později začne něco požadovat, a pokud to nesplníme, zahrne nás výčitkami a obviňováním. Dobrými manipulátory dokáží být i děti. Velmi rychle se naučí odhalit naše slabiny a umí jich využít například tím, že se rozbrečí kvůli tomu, aby dosáhly toho, co chtějí. Využívají ji ale i dospělí, když mlčí, aniž by jasně řekli, co je na druhém člověku rozčílilo.

Jak se manipulátorům bránit

Chceme-li odhalit manipulaci, musíme se v první řadě soustředit na odhalení manipulativních technik. Užití těchto technik může mnohdy snadno prozradit mimika manipulátora, jeho gesta nebo hlas a také náš vlastní pocit nesvobody či nepohody během samotného aktu manipulace. Mezi efektivní nástroje proti manipulaci patří nečekanost, otázkování, zastavovací výrok a odmítání.

1. Nečekanost znamená zaskočit manipulátora reakcí, kterou nepředpokládal, a na jeho slova říci něco, co by ho ani ve snu nenapadlo, že byste mohli vyslovit.

2. Otázkování má za úkol zapojit druhého do hovoru.

3. Zastavovacím výrokem dáte najevo, že v konverzaci nechcete pokračovat. Může se jednat například o věty jako: Když myslíš., Nemám co dodat., Je to uzavřená kapitola., Howgh – domluvil jsem.

4. Odmítnutí je možné několika možnými způsoby (částečné odmítnutí, návrh alternativního řešení, empatické odmítnutí, prosté odmítnutí…).

5. Nenechávejte se v žádném případě nakazit taktikou, kterou používá manipulátor, neoplácejte, protože přesně to je cílem manipulátora, varují psychologové.

Rada na závěr

Často se stává, že manipulátor využije vašeho překvapení a vybafne na vás požadavek, abyste udělali něco, co udělat nechcete. Než v leknutí a z nedostatku protiargumentů přitakáte, zkuste přehodit míček na druhou stranu hřiště. Vezměte si čas na rozmyšlenou. Řekněte, že si to musíte ještě rozmyslet. A na tom trvejte.