Po sportu se najezte! Radí Kateřina Cajhamlová

Paní doktorka ve své ordinaci.
  |  

S Kateřinou Cajthamlovou jsme probraly výživové poradenství i psychoterapii. Nezapomněly jsme ani na její aktuální účinkování v pořadu Stardance.

MUDr. Kateřina Cajthamlová - vystudovaná lékařka si vyzkoušela i roli spisovatelky a moderátorky. S médii (časopis Květy, Dieta, 21. století aj.) spolupracuje již od roku 1997. Nejvíce ji proslavil pořad Jste to, co jíte, který moderovala společně s Ing. Petrem Havlíčkem v letech 2006 - 2011. Propagaci zdravého životního stylu se věnuje doposud. Do května letošního roku jste ji mohli vídat na televizních obrazovkách v talkshow DoktorKA. Momentálně se udržuje v kondici díky pořadu Stardance. Nedávno jste se mohli s paní doktorkou potkat osobně také v Nové Vsi pod Pleší, kde vystoupila společně s Honzou Musilem.

S nevyžádanou pomocí je to těžké

 

Řada lidí řeší problémy s váhou až ve chvíli, kdy potýká se zdravotními obtížemi, příp. se ve svém těle začnou cítit nepohodlně apod.. Co byste poradila člověku s normální váhou, jehož péče o sebe má ke zdravotnímu životnímu stylu daleko? Jak byste ho přesvědčila, aby o sebe začal dbát již nyní? 

S nevyžádanými radami a nevyžádanou pomocí je to velice těžké. Ten, komu chceme radit nebo pomáhat, na naši radu není většinou ještě připraven, ani naladěn poslouchat. Pokud je zdráv a nemá žádné subjektivní potíže, při nejlepším naše tirády vyslechne, ale dbát jich nebude. Je třeba pomoc jen nabídnout a nechat takzvaně „dveře otevřené“, případně vzbudit nějakou vhodnou formou zvědavost toho, na kom nám záleží. Ale mějme na paměti, že rady se dotyčný musí chtít držet. Pokud se nerozhodne, je každá rada marná.

Sportují a pak nejedí...Dělají velkou chybu

 

O tom, jak se zdravě stravovat a k tomu se přiměřeně hýbat, se toho již napsala celá řada. Většina z nás dokáže bezpečně rozlišit zdravé od nezdravého. Spousta lidí potom tak trochu "kombinuje" zdravý a nezdravý životní styl dohromady, např. byla jsem si zaběhat, tak si můžu dát pořádnou večeři apod. Kdy byste řekla, že je míra takovéto kombinace ještě v pořádku, a kdy již začíná převažovat nezdravý způsob života, a začínáme svému tělu ubližovat? 

Vámi zmiňovaný případ o zaběhání a pořádné večeři je způsob ZDRAVÝ, jemuž nelze nic vytknout. Řada lidí naopak dělá velkou chybu v tom, že se po sportu nenajedí. Tímto způsobem vlastně svému tělu příliš neprospějí, protože svaly a orgány sportem vyčerpané, se postupně naučí vytvářet si preventivně zásoby, což může vést i k řadám onemocnění. Každý by měl znát svůj zdravotní stav a individuální rizika, nedbat paušálních doporučení, ale vše konzultovat s lékaři, kteří jej mají v péči. Lékař také dokáže poradit, co je pro dotyčného „zdravé“, co „povoleno“ a co už je rizikové chování.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí, sportování či léčba - všem pomůže nutriční poradna

U poruch příjmu potravy je nutná psychologická léčba

 

Kromě výživového poradenství nabízíte svým pacientům i psychoterapii. Je obvyklé, že problémy s váhou mají i psychickou souvislost? Dokázala byste říct, jaké procento Vašich pacientů si jídlem řeší jiný psychický problém, a kolik z nich tyto potíže nemá? 

Nejen, že to je obvyklé, ale je to vysloveně běžné. Platí to oboustranně. Psychické trápení může v akutním stavu vést ke zhubnutí tuku, ale i aktivní hmoty, v chronickém stavu pacienti většinou pod vlivem stresových hormonů nadledvin postupně přibývají tuk a ztrácejí aktivní hmotu. Na druhou stranu s vysazením sportu (vlivem úrazu, onemocnění nebo změny životního stylu vlivem mateřství či odchodu od rodičů) může dojít k poklesu tvorby endorfinů – hormonů „štěstí“ v mozku, ke změnám příjmu potravy a vlivem vznikající nadváhy i ke změnám sebeprožívání a sebehodnocení. Ve všech těchto případech může psychoterapie výrazně pomoci. Naopak u poruch příjmu potravy (anorexie, bulimie, orthorexie) je výživové poradenství bez psychiatrické a psychologické léčby vlastně kontraindikováno – nemá se poskytovat proto, že pacientovu situaci je třeba řešit hlavně na psychické úrovni, nikoli jídelníčkem samotným.

Mohlo by vás zajímat: Vyzrajeme na čas? Plastiku nebo zdravý životní styl?

Stardance je životní zážitek

 

Kateřina Cajthamlová zatím zvládá náročnou taneční soutěž Stardance poměrně s přehledem. Jejím tanečním partnerem je Petr Čadek, kterého mnozí znají také jako manžela herečky Jitky Čvančarové. (Ten mimochodem svou choť nepoznal nikde jinde než právě ve Stardance.)

Účinkujete v nové řadě populárního pořadu Stardance. Jak Vás soutěž baví? Jak moc Vám připadá náročná?

Stardance je nádherný zážitek. Dříve to byl pro mě zážitek divácký, nyní jsem byla poctěna tím, že mě Česká televize přizvala k aktivní účasti v něm. Poznala jsem spoustu velmi zajímavých, vzdělaných a kultivovaných lidí, zaujatý a pracovitý štáb, zákulisí tvorby pořadu i tvorby nádherných rób pro všechny účinkující – i dřinu každodenních tréninků pod vedením zkušeného choreografa a tanečního pedagoga pana Petra Čadka. Je to pro mne velká čest a životní zážitek. Konečně chápu, co to je pravý tanec, co znamená taneční výraz, a čím se liší atmosféra jednotlivých tanců. Věřte, že ta námaha za to stokrát stojí!

Co ráda děláte ve volném čase, když zrovna nepracujete? 

Ráda si čtu, poslouchám Český rozhlas, háčkuji, pletu, chodím na procházky, výlety a po výstavách a jezdím na kole a na lodi. Mám ráda tanec odjakživa a teď o to víc, takže plánuji pravidelně navštěvovat taneční kurzy v Petrově Tančírně v Holešovicích.

Mohlo by vás zajímat: Víte, co jíte? Brokolice je úžasná!