Polák hrozící odpálením bomby v letadle je nepříčetný, tvrdí znalec

Polák ohrozil 160 lidí na palubě letadla, nařídil mu to Bůh
 

Pražští vyšetřovatelé včera odpoledne zahájili trestní stíhání muže, který v pátek, den před silvestrem, způsobil nouzové mezipřistání letadla směřujícího z Kanárských ostrovů do Varšavy. Znalecké zkoumání bombou hrozícího Poláka prokázalo mužovu nepříčetnost. Cizinec poté skončil za zdmi psychiatrické léčebny.

Přizvání znalce z oboru psychiatrie bylo dalším krokem vyšetřovatelů ihned po sdělení obvinění domnělému teroristovi z pátečního letu Boenigu 737. Lékař poté provedl znalecké zkoumání duševního a psychického stavu obviněného, které potvrdilo původní podezření. "Znalec po provedeném vyšetření dospěl k závěru, že cizinec je v současné době nepříčetný," informovala Kateřina Rendlová z Ředitelství služby cizinecké policie

Z blázince možná rovnou do Polska

Osmašedesátiletý muž byl následně převezen do psychiatrické léčebny, kde se podrobí dalšímu zkoumání a v závislosti na jeho výsledcích rozhodne policie o pokračování nebo zastavení trestního stíhání.

Protože obviněný z trestného činu vyhrožování a šíření poplašné zprávy je polským občanem, skutek se stal na palubě letadla polských aerolinií, nelze vyloučit, že v průběhu následujících dnů bude celá trestní věc předána do Polska.

Naštěstí šlo jen o planý poplach

 

Poláka dohnala k činu údajně boží vůle
V polském charterovém letadle Boeing 737-800 společnosti Enter Air bylo v době hrozby teroristickým útokem přibližně 160 lidí. Na místo nouzového přistání dorazil policejní pyrotechnik, letadlo bylo zpočátku podle leteckého radaru obklopeno hasičskými a záchrannými vozy.

Zásahový tým u muže, kterému údajně odpálení výbušniny nařídil Bůh, však žádnou látku ani výbušné zařízení nenalezl. Se zbytkem cestujících pak do Varšavy odletěl náhradní spoj až následující den ráno.