Diskuze o uprchlících: Jsme xenofobní národ?

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD): "S Ruskem se musí mluvit."
Zobrazit fotogalerii (6)
08.03.2016 - 14:19   |  

Politické špičky sociální demokracie debatovaly o migraci a bezpečnosti. Šíří strach z uprchlíků, nebo identifikují bezpečnostní rizika? Nově vládnoucí ČSSD v Berouně pozvala ministra vnitra Milana Chovance a poslance Richarda Dolejše (oba ČSSD) k debatě s veřejností o přijímání uprchlíků. S nimi zasedl starosta Ivan Kůs (ČSSD dříve KSČ) a hejtman Miloš Petera (ČSSD). 

Výroky politiků

  • Ministr Chovanec: Nejsme xenofobní národ
  • Poslanec Dolejš: Dostáváme se do střetu kultur
  • Ministr Chovanec: S Ruskem se musí mluvit
  • Poslanec Dolejš: Multikulturalismus se vyčerpal
  • Starosta Kůs: Beroun má zkušenosti s nepřizpůsobivými
     

Čtěte také: Iva Pekárková: Muslimové plní roli veřejného nepřítele

 

Chovanec: Hrozí přesměrování toku migrantů na ČR

Ministr vnitra informoval občany o cvičení „VLNA“, které prověří postupy při přijímání většího počtu migrantů. Ti do České republiky v současné době v žádných enormních počtech nemíří. Milan Chovanec ale vyslovil obavu z uzavření německých hranic, při němž by došlo k přesměrování migračního toku právě do České republiky. Pokud by kraje přiléhající k rakouským hranicím kapacitně nestíhaly, vypomohl by jim právě Středočeský kraj. (Cvičení se chystá i v samotném Berouně.)

„Chceme zdůraznit bezpečnostní faktor migrace. Nevíme, kdo sem přichází. Než zjistíme, o koho jde, musí být tito lidé omezeni na svobodě,“ prohlásil Milan Chovanec. Jeho slova potvrdil i poslanec Richard Dolejš. Oba se shodli na tom, že migranti by měli zůstávat v nejbližší bezpečné zemi a ekonomičtí migranti by měli být nekompromisně vraceni. Shodně zdůraznili nutnost spolupráce s Ruskem.

Čtěte také: Uprchlík: Uvědomte si, že jsme lidské bytosti

 

Ivan Kůs: Beroun má zkušenosti s nepřizpůsobivými

Proč se debata ohledně uprchlíků vedla právě v Berouně? Starosta Ivan Kůs v tom má jasno. Beroun má přeci zkušenost s nepřizpůsobivými, a to konkrétně bezdomovci. V debatě se přihlásila o slovo jedna místní občanka, která namítla, že přítomní pánové prezentují uprchlíky jako kriminální živly. Popsala přitom osobní zkušenost se Syřany, s nimiž studovala na bratislavské univerzitě. Tisková mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová se paní během jejího proslovu snažila několikrát přerušit.

Ministr vnitra namítl, že „nejsme xenofobní národ“. Osobně považuje islám za mírumilovné náboženství, které někteří zneužívají pro své cíle. Poslanec Dolejš, který se v průběhu debaty rozohnil tak, že dokonce bouchal do stolu, šel ještě dále. Výslovně hovořil o tom, že dochází ke střetu kultur. Multikulturalismus se dle něj dostal do slepé uličky a nemůže nás nijak obohatit.

Čtěte také: Tomáš Ortel: Uprchlíci se nezačlení. Stejně jako Romové

Z publika se nejvíce rozvášnil mladší muž, který položil dotaz: „Jaká míra zavražděných a znásilněných žen je pro vás únosná?“ Ministr Chovanec pohotově odpověděl, že u nás k žádnému takovému případu nedošlo. Důvod je jednoduchý. „My si na své území nepřipouštíme žádného neprověřeného člověka. K dnešnímu dni jsme nepřijali nikoho,“ sdělil tazateli Milan Chovanec.

Většina přítomných (zejména senioři) tleskala pokaždé, když domluvil některý z politiků. Co si o tom myslíte vy? Má se Česko skutečně obávat o svou bezpečnost?

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru