Náhodný styk je riskantní. Dodržujte desatero bezpečného sexu

Znáte desatero bezpečného sexu? Je to důležité
 

K navázání nového kontaktu někdy stačí málo, pokud se pije alkohol, tak to platí dvojnásob. Co je ještě "v pohodě" a kdy raději couvnout? Je bezpečné třeba líbání? Riziko přenosu HIV je tady vždy, nechte si od odborníků poradit, jak to je.

Když je člověk v opojení, nad následky obvykle moc nepřemýšlí. Ale je takové líbání bezpečné? A co pak třeba orální sex, dráždění prsty nebo sex s kondomem? MUDr. David Jilich pracuje na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí v AIDS centru na Bulovce. 

Podle něj je rizikový každý pohlavní styk. "I ten chráněný," dodává. "Ale dodržováním některých zásad lze riziko infekce podstatně snížit. Většina sexuálně aktivních jedinců si myslí, že používání kondomu při vaginální a anální souloži je dostačující ochranou, stejně tak jako být věrný jednomu partnerovi,“ říká MUDr. David Jilich. 

Jenomže tomu tak bohužel není. "Zkušenosti z reálného života ukazují, že ani jedno není 100% ochranou. Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, navíc hrozí jeho roztržení či sklouznutí. U vztahů zase rizikovou roli může hrát nevěra jednoho z partnerů. Testování proti pohlavním chorobám, především pak proti infekci HIV, která není snadno postřehnutelná, by tak měl v pravidelných intervalech absolvovat každý, kdo žije sexuálně aktivním životem," nabádá Jilich ke zodpovědnosti. 

Podle dubnového průzkumu je nevěrných až 40 procent všech zadaných Čechů. Alarmující čísla vedla k osvětové akci proti nemoci HIV. Testovat se podle průzkumu nechává jen každý desátý nevěrník.
  1. Poznejte maximálně milostnou historii protějšku. Tím jsou myšleny nenápadné otázky na tělo ohledně počtu partnerů v uplynulých dvou letech. Je však možné, že vám bude lhát. V případě, že řekne určité vyšší číslo nebo odtušíte, že si s ochranou příliš hlavu nedělá, je na místě couvnout. 
  2. Máte otevřené ranky v ústech nebo na genitáliích? Může to být nový piercing, ale i poraněná dáseň či sliznice. Nebo i ranka po holení. Ideální je vždy holení provést o den nebo dva dříve před plánovanou "akcí". Úplné tabu je náhodný sex při menstruaci, a to i ten chráněný. Rankami se dostane HIV do těla nejsnáze.
  3. Líbání je proti ostatním aktivitám relativně bezpečné, sliny samotné neobsahují dostatek viru, aby mohlo dojít k přenosu HIV. Ale malá příměs krve nemusí být patrná okem. Aby mohlo dojít k přenosu, musela by být krvácející ranka v ústech obou lidí.
  4. Orální sex je stále relativně bezpečnou praktikou, i tady je ale třeba opatrnosti. Nesmí se v ústech ani na genitáliích nacházet otevřená ranka, což zase platí zejména po holení, intenzivního dráždění, kousnutí nebo jiné porušení sliznice. Pro přenos HIV platí, že ranky musí být čerstvé. Ženy by neměly zapomínat, že největší množství HIV se nachází ve spermatu, určité množství je i v preejakulátu. Ochranou pro ženu je zde nasazení kondomu před uspokojováním partnera.
  5. Dráždění vaginy prsty může být rizikové tehdy, pokud jsou na prstech záděrky, řezné rány apod. 
  6. Kondom je základ. Měl by se používat při jakémkoliv náhodném styku. Roli zde hraje kvalita prezervativu, nejspohlehlivějším materiálem je latex. Všímat byste si měli data expirace a nepoužívat kondomy prošlé. Pozor na lubrikanty - silikonové gely kondom poškozují.
  7. Přerušovaná soulož nechrání před HIV, i preejakulační tekutina obsahuje částice viru. Dostat se do oběhu mohou skrze poškozenou sliznici vaginální, anální, ústa nebo přes pokožku rukou. 
  8. Anální sex je riskantnější než vaginální, hrozí snadnější poranění rektální sliznice. Ta je náchylnější k drobným trhlinkám. Lubrikační gel je nutností stejně jako kondom - samotný gel na ochranu nestačí. 
  9. Nepijte alkohol přes čáru. Dbejte na to, abyste měli vždy případnou sexuální situaci pod kontrolou. Mohou snadno opadnout zábrany, ale nesmí dojít k nechráněnému styku. 
  10. Nechte se pravidelně po dvou měsísích otestovat. Ideálně po každém náhodném pohlavním styku. Dlouhá doba je daná inkubační lhůtou pro HIV. Na krevním testu je HIV virus s jistotou zjistitelný až po uplynutí 6-8 týdnů.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru