Kouzelný CITRON: Vitaminová bomba, osvěžovač vzduchu i bojovník s rakovinou

Citron by ve vaší domácnosti nikdy neměl chybět
  |  

V zimě do čaje, v létě do vody. Citron je báječná věc pro naše zdraví. Zdroj vitaminů, to ví snad skoro každý. Ne každý jej ale umí využít tak, aby nic nezbylo. Většina lidí jej vymačká, často nedokonale, a zbytek putuje do koše. Kůra a dužnina, která umí také zázraky, tak zůstává nevyužita.

 

Jak můžete využít celý citron bez odpadu? Jednoduše, dejte umytý citron do mrazicího boxu lednice. Jakmile je citron zmrzlý, celý jej nastrouhejte. Není potřeba jej loupat, vždy jím pak posypte svoje potraviny. Můžete jej přidat třeba na zeleninový salát, do polévky, na nudle či špagety, do omáčky, na rýži, do rybích pokrmů, dokonce i na zmrzlinu nebo do nápoje, jako je whisky či víno. Prostě kamkoliv.

Všechny potraviny budou mít nečekaně dobrou chuť. Ochutnáte něco, co jste před tím ještě možná nikdy nejedli. Pokud máte citron bez chemického ošetření, můžete kůru nastrouhat, usušit a používat při pečení - pozvedne jakoukoliv buchtu k michelinským výšinám.

Vitaminová bomba ve slupce
Hlavní výhodou použití celého citronu, kromě plýtvání, je ale využití vitaminové bomby ukryté v citronové slupce. Šťáva z citronu je sice bohatá na vitaminy, ale citronové slupky obsahuji vitaminu C až desetkrát více.

Jednoduchý trik nastrouháním celého zmrzlého citronu tak zajistí přísun potřebných vitaminů. Zkonzumujete přitom všechny živiny obsažené v tomto ovoci. Kůra z citronu také pomáhá odstranit z těla zdravotně závadné toxické látky.

Citrony díky obsahu kyseliny mají nízké pH a působí antibakteriálně a dezinfekčně. Těchto vlastností můžete dále využít jak v koupelně pro krásu, tak v kuchyni po čistotu a pořádek.

Citron - pomocník čistoty v kuchyni
Například mikrovlnnou troubu dokáže citron zbavit i zapečených zbytků. Místo agresivních chemických prostředků vyzkoušejte naplnit nádobu do půlky studenou vodou, přidat slupku z citronu a na pět minut nechat troubu běžet na plný výkon. Pára, která se srazí na stěnách, rozpustí přischlé zbytky a ty pak snadno setřete houbičkou.

Mastnotu ze sporáku odstraníte tak, že  polovinu vymačkaného citronu smícháte se solí, to kvůli drsnosti, a budete stírat. Nakonec otřete papírovou utěrkou. Je to mnohem lepší, zdravější a voňavější než chemické prostředky. Jen musíte být opatrní například u mramorového povrchu, kterému by mohla kyselina z citronu uškodit.

Citron po omytí spotřebujte celý včetně kůry a slupky

Univerzál proti vodnímu kameni a osvěžovač vzduchu
Zbytky usazených minerálů z vodního kamene, ale i zbarvení po kávě a čaji odstraní citron také. Dejte do konvice vodu, přidejte hrst tenkých plátků citronové kůry a dejte povařit. Pak nechte ještě hodinu odstát, vylijte a znovu uvařte čistou vodu - pro odstranění případné pachuti.

Na zašlé hrnky od čaje nebo kávy přidejte ke zbytkům citronu sůl a pořádně vydrbejte. Budou jako nové. Citronová kůra mimo to také potlačí pach z odpadkového koše a zároveň vám poslouží jako domácí osvěžovač vzduchu. Stačí jen tak pohodit, ale můžete třeba i potřít vnitřek pytle na odpadky.

Fytochemikálie v citronech
Citrony však obsahují i ​​další látky - rostlinné fytochemikálie. Důležité látky, které se vyskytují v rostlinách, někdy se jim říká také rostlinné mikroživiny nebo biologicky aktivní látky. Nejsou sice široké veřejnosti tak známé jako vitaminy nebo minerální látky, ale jejich význam pro organismus je značný.

Citrony jsou důležitým zdrojem těchto látek, mezi něž patří třeba terpeny či flavonoidy. Tyto mikroživiny mají také antioxidační, jakož i protizánětlivé účinky. Navíc se jim přisuzují i protirakovinné vlastnosti.

Prevence nádorových onemocnění?
Podle některých zdrojů jsou citrony účinné i v boji proti nádorovým onemocněním. Význam citronů je však především při jejich prevenci. Léčba rakoviny, chemoterapie, radioterapie a operace patří do rukou specialistů – onkologů a chirurgů.

Úloha časté a vydatné konzumace ovoce a zeleniny při léčbě nádorových onemocnění, jmenovitě citronů, je spíše podpůrná a v žádném případě by neměla nahrazovat účinnou onkologickou léčbu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru