Chata jako nedobytná pevnost. Nedávejte zlodějům šanci

Nejkritičtějším a nejčastěji překonávaným místem rekreačních objektů bývají dveře
  |  

Zničený plot, vypáčené okenice, rozbitá okna. To jsou první nepříjemné indicie, které vám signalizují, že vaši chatu či chalupu navštívil nezvaný host. Uvnitř objektu nepořádek, chybějí věci, na kterých vám záleželo, sčítáte škody… Udělali jste vše pro to, abyste vetřelci jeho návštěvu neusnadnili?

Středočeský kraj je velmi specifická oblast, co se týče rozlohy a míst určených k rekreaci. Nachází se tady nejen velký počet satelitních městeček, ale i právě chat a chalup, které jsou zejména v zimním období pro potenciální pachatele velkým lákadlem. Loni prošetřovali policisté ve Středočeském kraji přes tisícovku případů vloupání do rekreačních objektů, což je více než čtvrtina všech oznámených případů v republice.

Základem je prevence!
Objasněnost vloupaček do chat a chalup se pohybuje v kraji kolem dvaceti procent, což představuje přibližně celorepublikový průměr. K tomu, aby se počet těchto případů pokud možno snižoval, je velmi důležitá prevence, a to nejen ze strany policie, ale i občanů samotných. Jak tedy postupovat, abychom riziko vloupání minimalizovali? Jaké má chatař či chalupář možnosti ochrany svého majetku?

Ještě než objekt opustíte, zvažte dobře, co zde necháte a co odvezete do bezpečí svého domova. Pokud zde zanecháte hodnotnější předměty či zařízení, pořiďte si jejich důkladnou fotodokumentaci a jmenný seznam, včetně výrobních čísel, popřípadě jiných znaků. Nářadí a vůbec veškeré předměty, které by mohl potenciální pachatel použít k vloupání, řádně uložte na bezpečném místě a uzamkněte.

Alarm, fotopast a pravidelné kontroly
Pokud nevěříte klasickým zámkům či petlicím, pořiďte si některý ze způsobů elektronického zabezpečení, jako například alarm, fotopast apod. Asi nejdůležitějším bezpečnostním opatřením jsou ale především namátkové kontroly objektu. Pokud chcete mít skutečně jistotu, že se sem nikdo nevloupal, zajeďte se sem několikrát podívat také během zimních i jarních měsíců.

Rozhodně zapomeňte na nástražné systémy, jako jsou pasti na medvěda nebo samostříly. Trestní zákon je nepovažuje za nutnou obranu a přes vnitřní satisfakci byste se snadno  mohli ocitnout v roli obžalovaného!

Kvalitní mříže v oknech nezvaného návštěvníka odradí, raději si vybere snadnější cíl

Kudy zloděj přichází
Ze statistik, sestavených podle způsobů vniknutí do objektů, vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména:

dveřmi (asi 48 %);
hlavními dveřmi (asi 33 %);
dveřmi z chodby (asi 9 %);
zadními dveřmi (asi 6 %);
okny (asi 37 %).

Dalšími nejčastěji překonávanými překážkami jsou mříže, okenice, plot, dveře z balkonu, stěny, podlahy, strop, sklep a další stavební části objektů. Vchodové dveře bývají téměř u všech objektů nejslabším místem, a proto jsou často primárním místem, kudy zloděj útočí.

Dveře a jejich slabiny
Celkovou bezpečnost dveří ovlivňují všechna kritická místa dveřního prostoru, a to zejména:

zárubeň (neboli rám)
dveřní křídlo (dveře jako takové)
závěsy, panty (uchycení dveří)
uzamykací mechanizmus

Okna jsou z hlediska pachatele častým a snadno překonatelným místem v objektu. Nejde jen o okna v obytných místnostech, ale i sklepní a garážová okénka, balkónová okna a dveře, vikýře, větrací a násypové otvory, případně i prosklená křídla vstupních dveří. Výrobci oken však dnes již nabízejí okna opatřená bezpečnostním sklem, které je podstatně odolnější proti vniknutí (v závislosti na bezpečnostní třídě).

Postrach chatařů z Posázaví
Posázaví s množstvím chatových osad i osamocených rekreačních objektů je pro poberty, kteří „úřadují“ hlavně v zimním období, doslova rájem. I přestože policisté jezdí opuštěné chatařské osady kontrolovat, evidují a šetří každoročně stovky případů vloupání do chat a chalup.

Čerčanští policisté zadrželi před pár lety přímo na místě činu dvaapadesátiletého muže z Prahy, který se na území okresu Benešov vloupal celkem do pětatřiceti rekreačních objektů. Svého jednání se dopouštěl zhruba od konce září až do svého zadržení.

Nenechávejte uvnitř nic cenného, co by mohlo být pro zloděje pozvánkou

Buďte všímaví
K dopadení pachatele přispěl všímavý občan, který své podezření na pohyb nezvaného návštěvníka v rekreační chatě v ulici U Sázavy, v obci Čerčany, telefonicky oznámil a kde byl také zloděj v půli listopadu ve dvě hodiny ranní policisty dopaden.  

V této lokalitě se podezřelý vloupal do šesti rekreačních chat. Další objekty byly napadené v chatových osadách ve Zlenicích, dále na Sázavsku a v obci Chocerady. Zloděj z nich odcizil například elektrické nářadí, motorovou pilu, notebook, fajfky, fotoaparáty a starožitnosti a tyto věci dále prodával náhodným osobám. Svým jednáním způsobil škodu za téměř čtyři sta dvacet tisíc korun.