Starosta Neveklova Jan Slabý: Lovec jelenů a epigramů

Starosta Neveklova Jan slabý má řadu koníčků, jedním z nich je myslivost
  |  

Životní postřehy neveklovského starosty, výborného muzikanta a nadšeného myslivce Jana Slabého, přibližuje výstava v Týnci nad Sázavou nazvaná „Co mne kdy napadlo aneb že by epigram?“ Expozice v trojrozměrné podobě zobrazuje autorovy krátké veršovánky ilustrované fotografiemi z jeho cest. 

Neprodejná publikace je už téměř rozebrána a Jan Slabý připravuje její nové, rozšířené vydání. "Texty vznikaly nahodile, tak, jak vystihuje název sbírky "Co mne kdy napadlo". Díky tomu, že jsem starosta, kapelník a myslivec, mám možnost určitého srovnávání přírodních procesů i lidských vztahů. A když je člověk trochu pozorovatel, leccos ho napadne," popsal Jan Slabý vznik svých úsečných, ale výstižných veršů.

Nápady nosí v hlavě
S tužkou a papírem v kapse nechodí, takže dost nápadů prý zapomněl. Přesto se mu podařilo do první sbírky shromáždit čtyřiatřicet epigramů. "Snažím se myšlenku uchovat v hlavě aspoň do příchodu do kanceláře, abych si napsal nějakou črtu. Je to ale obrovský problém, spoustu věcí jsem zapomněl a myslím si, že byly dost bryskní – nechci říct satirické, to bych si nedovolil, protože dnešní satira mě někdy jako člověka uráží a toho bych se osobně nerad dopustil," popsal neveklovský starosta vznik krátkých útvarů.

Ostré epigramy Jana Slabého dostaly knižní podobu

Epigramy vznikaly několik let. Když jich měl několik desítek, rozhodl se je vydat. Domníval se, že by byla škoda, aby se neuchovaly, myslel při tom především na své blízké. Také podporu při realizaci nápadu našel u svých kamarádů. Jeden z nich, zkušený vydavatel, mu pomohl vše dotáhnout do konce. Texty Jan Slabý doplnil fotkami, které pořídil během svých cest po republice i zahraničí.

Jan Slabý (1953), původním povoláním zemědělský inženýr zootechnik je v současnosti starostou města Neveklov. Byl a je muzikantem a lídrem tří hudebních formací – Farmáři (country), Český šraml (lidovka v tradičním provedení) a Benešovské horny (lovecká hudba). Je také myslivec a milovník přírody. Na přelomu příštího roku chce vydat rozšířené vydání své knížky, už na něm začal pracovat.

Epigramy na cestách
"Nezasahoval jsem do toho, jen jsem chtěl, aby hlavním mottem na stránce byl epigram, proto jsou snímky v černobílé variantě," konstatoval. S pomocí téhož vydavatele nechal vyrobit i velkoformátové snímky jednotlivých stránek knížky, které poprvé vystavil loni v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech. Průběžně, mimo výstavy, jsou ke zhlédnutí v Informačním centru v Neveklově. Jan Slabý by je postupně rád představil i v dalších městech a obcích.

A který epigram je mu nejbližší? Prý ten nejkratší: "Svinstvo chvátá, poctivost chce čas." Některé repliky mohou čtenářům připadat povědomé, možná je už někdo někdy vyslovil. Jan Slabý s tím nepolemizuje: "Je to možné, nejsem vševědoucí. Za svými epigramy si ale stojím, protože odrážejí mé životní zkušenosti a postoje." Výstava potrvá do 15. února na MÚ v Týnci nad Sázavou.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru