Jak poznáte dobrého kapra? Do přírody je ovšem nevracejte

Kapr z kádě nepřežije pobyt ve volné přírodě
22.12.2015 - 14:11  

Jdete si zakoupit kapra ke kádím? Možná by se vám hodila rada, jak poznáte rybu, na které si skutečně pochutnáte. Nikdy však kapra nekupujte pro to, abyste jej vypustili do volné přírody!

 

V rybníku zemře

Mnozí z nás vedeni ušlechtilými pohnutkami zakupují kapry, nikoliv aby je snědli, ale aby jim darovali svobodu. Kapra na Štědrý den vypustí třeba do rybníka a myslí si, co vše pro přírodu a němého tvora udělali. Ve skutečnosti takto kapříkovi rozhodně neposloužíte. Takový kapr je totiž po předchozím pobytu v sádkách a kádích, kde neměl k dispozici žádné živiny, pěkně vysílený a sílu na to, aby ve volné přírodě přežil zimu, prostě nemá. Je tedy jisté, že tato ryba v rybníku nebo řece za chvíli uhyne.

 

Kapr musí mít jasné oko

Pokud tedy chcete kaprům pomáhat, nekupujte si ho. Pokud jste připraveni kapra sníst, vybírejte takovou rybu, která se pěkně mrská a nepovaluje se pouze u dna. Kapr by neměl plavat na boku, nebo břichem vzhůru. Ryba by měli mít jasné oko a růžové žábry. Vybírejte spíše u takových kádí, které nejsou přeplněny rybami, ale kde je možné, aby se ryba alespoň trochu pohybovala. Rybu si pořizujte co nejpozději, nejlepší je skutečně čerstvá ryba, tedy pokud možno ten den zabitá. Ryba by se měla skladovat neustále v chladu. Rybí maso se velmi rychle kazí. Kapra zpracovávejte zásadně čerstvého, byla by obrovská škoda ho zmrazovat. Nemusíte rozhodně z celého kapra smažit nezdravé řízky, ale můžete vyzkoušet třeba staročeský recept na kapra na modro, tedy se sušenými švestkami.

 

Třeboňský kapr na modro

Potřebujeme: K přípravě receptu potřebujeme: 600 g kapra podkovy, 150 g kořenové zeleniny, menší cibuli, divoké koření – bobkový list, nové koření, celý pepř, tymián, sůl, cukr, ocet.

Postup: Ze zeleniny připravíme vývar. Porce kapra osolíme a necháme dvacet minut odležet. Poté ho vložíme do vývaru a necháme 5 – 7 minut vařit bez bublání, jen velmi zvolna. Zvlášť v rendlíku si svaříme trochu octa a cukru. Uvařené porce kapra pak opatrně vyjmem a při podávání je přelijeme ještě vroucím octem s cukrem a trochou vývaru. Doplníme plátkem másla, posekanou petrželkou a obložíme kousky zeleniny z várky.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru