Silvestr je psí trauma. Poradíme, jak jej bez úhony přežít

Před silvestrem se plní ordinace veterinářů
  |  

Před koncem roku mají napilno veterinární lékaři. Jejich ordinace se plní psími pacienty, jejichž majitelé žádají zklidňující léky. Oslavy a bujaré silvestrovské veselí s výbuchy petard a dělbuchů stresuje zvířata natolik, že hrozí velké problémy, dokonce zranění nebo smrt.

"Zvířata obecně mají citlivější smysly než my. Velké rány jim mohou poškodit sluch a spolu s doprovodnými světelnými efekty je dokáží silně vyděsit. Vyplašená zvířata při útěku nejsou opatrná a mohou se v panice zranit nebo dokonce zabít, řekl ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim Jiří Turek.

Asi každý, kdo má doma čtyřnohého psího kamaráda, ví, jak vypadá jeho ustrašený pohled, když se děsí něčeho nevysvětlitelného. Něčeho, před čím není úniku. To je právě případ, jak zhruba na polovinu psí populace působí výbuchy petard , které se před silvestrem dají koupit doslova na každém kroku. "Zvířata si neumí, na rozdíl od člověka, racionálně vysvětlit, proč je najednou takový hluk," uvedla veterinární lékařka Martina Vondráčková s tím, že se takové zvíře může snadno zaběhnout nebo skončit pod koly automobilu.

Veterinářka Martina Vondráčková to se psy umí

Silvestrovské výbuchy vyhnaly Agátu z domova

Velký smutek poznala Tereza Barešová z Křivsoudova spolu se svým přítelem Romanem. Loni o silvestrovském večeru se jim ztratila teprve osmiměsíční fenka rhodéského ridgebacka Agáta. Nejpravděpodobnější příčinou je odpalovaná zábavní pyrotechnika, která mladou fenku vyděsila. Vystresované zvíře pak uteklo z domova.

"My jsme byli právě na horách a Agátka byla na hlídání u rodičů. Kolem desáté večer byla na zahradě rodinného domku a asi někdo odpálil pyrotechniku. Fenka se nejspíš lekla, přeskočila plot a v nastalé panice utekla," řekla smutná majitelka psí slečny s tím, že oni se od rodičů dozvěděli tuto zprávu až následující den. Po návratu domů ihned začali majitelé po zatoulaném psovi pátrat. S Agátou se její majitelka už nikdy nesetkala.

Osmiměsíční Agátu vyhnaly silvestrovské výbuchy do neznáma

Zklidňující sedativa nebo útěk na chatu
Někteří z majitelů psů problém s výbuchy pyrotechniky řeší odjezdem z města do klidnějšího prostředí, třeba na chatu. Jiní podávají podle rad veterinářů domácím mazlíčkům uklidňující sedativa, která zmírní jejich hlukovou senzitivitu. Co mohou dělat ti, kteří tuto možnost nemají? Nezbývá jim než prožít poslední hodiny starého roku v bytě a psy mají pod peřinou v nejlépe izolované místnosti.

Někdy se osvědčí pustit nahlas nějaký jiný stálý zdroj hluku, který psi dobře znají. Například magnetofon nebo rádio. Ten zvuky odpalovaných petard částečně odfiltruje. Zvířata ale i přesto vnímají otřesy a i tak vyhledávají temné kouty například pod postelí, vanou nebo za záchodovou mísou.

Smutné psí oči z podpostele říkají, že pes se necítí dobře

Pomůže izolace a hlučná hudba
Na příchod hlučné silvestrovské noci se tak dá předem připravit. "V koupelně, která nesousedí s žádnou obvodovou stěnou bytu, vyrobím svému psovi improvizovaný přístřešek a na pračku umístím CD přehrávač. Vyberu nějakou rockovou desku, kterou pouštím stále dokola. Vždy jsem s ním, aby se tak nebál," svěřila se se svým receptem chovatelka Jana Zachovalová a podotkla, že řádný big beat je určitě lepší než tiché folkové písně, přes které hlukový smog do koupelny částečně dolehne.

Tohoto zaběhnutého jezevčíka našli strážníci po Vánocích ve Voticích

"Já bych byla pro plošný zákaz používání zábavné pyrotechniky v obydlených zónách. Máme dva jezevčíky, kteří se toho každoročního kraválu bojí, prostě to nechápou,“ svěřila se Lenka Doležalová z Vlašimi. Další chovatelka uvedla, že už čtrnáct dnů před silvestrem se po setmění ozývají výbuchy a její pětiletá foxteriérka má už takovou fobii, že odmítá chodit po setmění ven. "Nemůžu ji tam ani dosmýkat, nechce se venčit, uši dozadu, ocas sklopený, vyhledává temná místa, vše si musíme odbýt ráno a odpoledne," posteskla si usoužená chovatelka.

Po Silvestru se plní i záchranné stanice
Netrpí ale jen domácí mazlíčci. Také pro zvířata ve volné přírodě jsou výbuchy petard stresující. Panický strach a zběsilý útěk pak v častých případech podle zkušeností ochranářů zavede zvěř do míst, odkud se pak nemohou dostat. "Každoročně se k nám pak taková zvířata dostávají, ale řada z těch, o nichž se nedozvíme, uhyne pomalou a krutou smrtí," potvrdil ošetřovatel záchranné stanice Jiří Turek

I zvířata ve volné přírode výbuchy trpí, ta šťastnější skončí ve stanici

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru