Nejčastěji hoří od vadné elektroinstalace. Maličkosti, které doma zmenší riziko požáru

Desítky let staré rozdvojky vyhoďte a kupte nové
  |  

Elektřina v bytě je dobrý sluha, ale zlý pán. Je třeba na to pamatovat. Je dobré pravidelně kontrolovat cestu elektřiny až k domácím spotřebičům. Prevence vám i vašim nejbližším pomůže uchránit nejen statisícové hodnoty, ale i zdraví či život.

 

Zvykli jsme si obklopovat se četnými elektrospotřebiči, které nám usnadňují život. Ale ne všude máme zásuvky. Někteří lidé mají byt doslova prošpikovaný prodlužovačkami, někdy natáhnou prodlužovací kabel i mezi místnostmi nebo i z bytu a přivřou ho do okna nebo dveří. Před uskřípnutou nebo přetíženou prodlužovačkou však varují hasiči.

Pozor na skřípnuté prodlužovačky
V případě dlouhodobějšího stlačení kabelu totiž může dojít k poškození vnitřní izolace a následnému elektrickému zkratu. I když v tom okamžiku jističe odpojí elektrický proud, místo stlačení může být dostatečně zahřáté natolik, že může dojít k požáru. To může mít například v případě dřevěných dveřích, které jsou často jedinou možností úniku, fatální následky.

Obdobně rizikové jsou situace, kdy osvětlení venkovních truhlíků na okně dětského pokoje napájí stlačená prodlužovačka. "Zkontrolujte si prodlužovací kabely, jestli nejsou viditelně poškozené. Ať už promáčklé, skřípnuté za nábytkem nebo přelomené. A pokud ano, je nezbytné stávající prodlužovačky odpojit a nahradit novými," radí hasiči preventisté. Zároveň připomínají, že prodlužovačky by měl každé dva roky zkontrolovat revizní technik-elektrikář.

"Častou příčinou požáru bývají i laicky vyrobené a přetěžované prodlužovací šňůry," říká Zdeněk Hošek z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

Jiskření v zásuvce nepodceňujte, raději vyhledejte elektrikáře

Rizikové rozdvojky
Také rozdvojky, které umožňují zapojit do jedné zásuvky více přístrojů, vyžadují vaši pozornost. Obecně čím starší, tím horší. Zvláště ty několik desítek let staré prostě vyřaďte. Ale pozor si dejte i při koupi nových. Měly by mít označení, že odpovídají normám.

A rozhodně nepřetěžujte zásuvky! Maximální příkon připojených spotřebičů by měl být u zásuvek uveden: třeba 230 voltů a 10 ampér dává 230 krát 10, tedy 2 300 wattů. Což je zhruba stejné jako žehlička.

Jiskření v zásuvce
Občas se stane, že v zásuvce jiskří. Pokud máte alespoň nějaké zkušenosti s elektřinou, sejměte plastový kryt a izolovaným šroubovákem dotáhněte svorky. Vždy byste před tím měli vypnout vchodový jistič. Jestli máte hliníkovou elektroinstalaci, bývá její uvolnění nejpravděpodobnější příčinou jiskření. Jestliže jiskření pokračuje i potom, bude třeba vyměnit zásuvku, která už může mít nejlepší léta za sebou. A na to už je lepší zavolat odborníka, tedy elektrikáře.