Nejsou lidi! V Jílovém u Prahy téměř neznají, co je nezaměstnanost

Sehnat kvalifikovanou práci v Jílovém u Prahy není problém
 

Zatímco někde je obtížné sehnat kvalifikovanou práci, v Jílovém u Prahy se potýkají s opačným problémem. Na některá pracovní místa ne a ne sehnat ty správné lidi. Třeba referenta pracovního úřadu hledá jílovská radnice už měsíce.

Nezaměstnanost v Jílovém u Prahy je pojem téměř neznámý. Naopak. Jsou zde volná místa, kvalifikované pozice, kam se jen těžko shánějí spolehliví lidé. Více než sedmdesát procent obyvatel z Jílového totiž dojíždí do práce do Prahy. Obsadit odbornou pracovní pozici nemůže třeba Městský úřad v Jílovém. Inzerce jílovské radnice, v níž shánějí referenta stavebního úřadu, se stále míjí účinkem.

Praha láká na lepší pracovní podmínky
Jak je to možné, když například ve Vlašimi jsou podobná místa takzvaně s definitivou, jsou okamžitě obsazena a z výběrového řízení se lidé bez „tlačenky“ vracejí zklamáni? Způsobuje to fakt, že Praha je od Jílového jen coby kamenem dohodil. A blízkost hlavního města znamená pro potenciální uchazeče o práci i jiné, lepší podmínky.

"V Praze jsou například vyšší mzdy než u nás. Proto nám třeba chybí úředníci na stavebním úřadě," domnívá se starostka Jílového u Prahy Květa Halanová, podle níž nalákat někoho s vysokou školou na tabulkový plat ve státní správě je obtížné.

Stejný problém chybějících pracovníků řeší i základní škola v Jílovém. Tam by zase nutně potřebovali učitelku nebo učitele s kvalifikací pro 1. stupeň, ale chybí jim i kuchařka ve školní kuchyni.

Cestování za prací komplikuje dopravu
Jenže každá mince má dvě strany. Velké procento lidí dojíždějících za prací do Prahy klade velké nároky na dopravu. Časté zácpy směrem do hlavního města jsou nechvalně známé snad úplně každému. "Sama, když jedu na jednání do Prahy, vyjíždím vždy raději s velkým předstihem," potvrdila vlastní zkušenost jílovská starostka.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků nejen ve státní správě však nepociťují jenom v Jílovém. Tuto situaci řeší i v dalších městech v prstenci kolem Prahy. Podobný problém mají i v Jesenici, Dolních Břežanech, Velkých Popovicích či v Týnci nad Sázavou.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru