Našel a odevzdal bronzový poklad za 3 "mega". Za poctivost dostane 377 tisíc

Bronzová nádoba z doby unětické kultury stará cca 3 tisíce let
  |  

Poklady ukryté pod zemí lákají každého. Najít poklad z doby bronzové se však podaří jen málokomu. Odevzdat takový poklad v hodnotě přes 3 miliony je už výjimka. Kraj poctivým nálezcům vyplatí téměř 400 tisíc korun. O nálezu z nejmenované lokality nedaleko Buštěhradu se v branži mluví v superlativech.

Za dobrotu na žebrotu nemusí platit vždy. Třem poctivým nálezcům unikátního souboru předmětů z období únětické kultury vyplatí Středočeský kraj zaslouženou odměnu. Poklad objevili náhodně při procházce na čerstvě zoraném poli u obce Tursko v listopadu roku 2015 na okrese Praha-západ.

Poctivost je třeba ocenit

"Poctivost se vyplácí a je třeba ji ocenit. Ne každý z nás mívá štěstí, tak jako tři nálezci z Turska, najít alespoň jednou za život poklad s vysokou kulturně historickou hodnotou. Našli celkem 150 kovových předmětů a jejich zlomků zhotovených převážně z bronzu a mědi, v menší míře i ze slitiny a stříbra. Odborníci ho označili za naprosto unikátní soubor, který byl uložen do země přibližně před čtyřmi tisíci lety. Odměna za odevzdání takové vzácnosti tudíž nálezcům právem náleží," řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Kulturně historická hodnota nalezených kovových artefaktů ze starší doby bronzové byla odborným posudkem Archeologického ústavu Akademie věd ČR vyčíslena na 3 057 000 korun. „Odměna bude nálezcům vyplacena ve výši 10 procent z celkové hodnoty nálezného, tedy 305 700 korun."

Za drahý kov náleží příplatek k náleznému

"U předmětů z drahých kovů se navíc hodnota stanovuje podle ceny materiálu, v tomto případě jde podle Puncovního úřadu o částku 71 399 korun, takže celkem nálezci dostanou 377 099 korun," vyčíslil výši odměny náměstek pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek.

Odevzdaný nález se stal majetkem Středočeského kraje. Momentálně je uložen v depozitáři ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. "Je to skvělý přínos pro muzea či galerie a rozšíření jejich expozic. To, v jaké velikosti byl soubor nalezen, je i pro odborníky skutečný poklad," komentovala nález ředitelka muzea Zita Suchánková. Po odborném vyčištění se poklad stane součástí expozice roztockého muzea.

Nález zcela unikátní, tvrdí znalci

"Jde o tři tisíce let starý bronz. Takové významné nálezy se podaří jednou za život. Ani po celé 20. století takový nález v Čechách nebyl. Je to poklad, který už tehdy měl vysokou hodnotu. Pilo se z hliněných nádob, bronz si nemohl dovolit jen tak někdo," řekl archeolog David Daníček ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Největší specialista na dobu bronzovou je v Česku Zdeněk Jiráň, ředitel Archeologického ústavu, potvrdil výjimečnost nálezu. "Jde o unikátní soubor nádob, první nález svého druhu v Čechách," uvedl.

Všechny nálezy pod zemí starší 50 let patří státu, respektive krajům. Každý nálezce je povinen poklad odevzdat, což dělají jenom někteří. Poctivec je považován majoritní společností spíš za blázna. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru