Kriminalita na Benešovsku klesá, více je sexuálních deliktů a recidivistů

Pacientovi se podařilo sebrat zbraň jednomu z policistů!
  |  

Kriminalita na Benešovsku meziročně klesá, loni se snížila o téměř osmnáct procent. Zároveň se zvýšila objasněnost. Policie to přisuzuje především účinné prevenci a úspěšnému odhalování trestné činnosti, na jejímž páchání mají velký podíl recidivisté.  

Počet trestných činů se na Benešovsku rok od roku snižuje. Zatímco předloni policisté zaznamenali 1 696 skutků, loni už jich bylo o 304 méně. To je pokles o téměř osmnáct procent. "Největší pokles evidujeme u majetkové trestné činnosti a dařilo se nám i v objasňování trestných činů. Loni jsme vypátrali pachatele ve více než padesáti procentech případů, což je téměř o deset procent více než o rok dříve," pochlubil se potěšující statistikou vedoucí územního odboru benešovské policie Pavel Havránek.

Vedou vloupačky do chat a chalup
Nejméně skutků museli řešit policisté obvodního oddělení Sázava a Čechtice. Viditelný pokles trestné činnosti ale zaznamenali i na obvodním oddělení Benešov. Zatímco v roce 2015 tady řešili celkem přes šest stovek skutků, loni jich bylo necelých pět set. Struktura trestných činů přitom zůstává prakticky stejná.

Také loni vedly majetkové skutky, zejména vloupání do rekreačních objektů. Následovala hospodářská a násilná trestná činnost. Tady všude se kriminalita snížila. Naopak výrazně vzrostl počet mravnostních skutků. Ze sedmi případů v roce 2015 se loni jejich počet vyšplhal na třináct.

Snaží se i známé firmy
Statistiky ukazují, že kriminalitu páchají stále častěji recidivisté. Trestných činů páchaných známými firmami meziročně přibylo téměř šedesát. Roste také podíl trestných činů, kterých se dopustili cizí státní příslušníci. Jejich počet se z roku na rok více než zdvojnásobil. "Co je potěšující, že ubylo pachatelů trestné činnosti ze strany mládeže," řekl Pavel Havránek.

O poznání více práce ale měli loni policisté při pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách. Nejčastěji přitom pátrali po pohřešovaných osobách a také po těch, na které soudy vydaly příkaz k zatčení anebo k dodání do výkonu trestu odnětí svobody a kterým se do vězení nastoupit nechtělo. Nejvíce se naopak snížil počet osob, po kterých policie pátrala z důvodu podezření ze spáchání trestného činu.

Spolupráce s měšťáky pomáhá
Příčin poklesu trestné činnosti vidí šéf benešovských policistů hned několik. "Velký důraz klademe na prevenci a každoročně pořádáme celou řadu nejrůznějších bezpečnostních akcí, obecně se snažíme o to, aby byli policisté na ulici více vidět," vysvětlil Pavel Havránek s tím, že se jim daří také díky lepší spolupráci s benešovskými strážníky. Benešovští policisté navíc zřídili takzvanou prvosledovou hlídku, která je v terénu k dispozici pro celé Benešovsko, čtyřiadvacet hodin denně, noci a víkendy posílena o další.

Loni se policistům v regionu dařilo nadprůměrně objasňovat hlavně majetkovou kriminalitu. A úspěšní byli i v boji s drogovou kriminalitou. "Osoby, které jsme v této souvislosti zadrželi, jsou totiž často stávajícími anebo potenciálními pachateli další trestné činnosti, zejména té majetkové. Na kriminalitě se loni úspěšně odrazilo i to, že většina tradičních majetkových pachatelů byla umístěna v nápravných zařízeních," upřesnil Pavel Havránek s tím, že k objasněnosti přispěla velkou měrou také veřejnost.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru