Družina blanických rytířů se už blíží k šedesátce

Držitelům ocenění v anketě bude připomínat kovová socha rytíře s kamenem z Blaníku
27.02.2017 - 18:30   |  

Znáte někoho, kdo by mohl být nositelem titulu Blanický rytíř? Zasloužil se o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka? Pak je to vhodný kandidát na ocenění Blanický rytíř a může být do prestižní ankety veřejnosti nominován kýmkoliv. Blanických rytířů bude po ceremoniálu bezmála už kopa.

 

Až do 13. března mohou jednotlivci, obce, zájmové spolky, organizace nebo sdružení podávat nominace na prestižní ocenění Blanický rytíř. Veřejná anketa pořádaná neziskovými organizacemi Podblanicka se letos uskuteční už podevatenácté a nositelů čestného titulu Blanický rytíř tak stoupne na sedmapadesát.

Kdo se může stát Blanickým rytířem?
"Ocenění Blanický rytíř může získat fyzická osoba, která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka, a to za mimořádný čin v uplynulém roce nebo za celoživotní dílo," informoval zástupce administrátora ankety ČSOP Vlašim Jiří Pavelka a dodal, že ve výjimečných případech je možné udělit ocenění také In memoriam.

Pracovníci ochrany přírody ale sami nerozhodují o tom, kdo z navržených kandidátů nakonec titul Blanického rytíře získá. Z nominací vybírají neziskové organizace a sdružení Podblanicka, Voticka a Benešovska. Nominace musí obsahovat titul, jméno a příjmení kandidáta, datum jeho narození, odůvodnění nominace a jeho kontaktní adresu či telefon. Nominaci je třeba podat písemně s podpisem a kontaktem na navrhující osobu nebo organizaci.

Symbolika Velkého pátku umocní ceremoniál   
"Smyslem udělování tohoto ocenění je upozornit veřejnost na lidi, kteří se významným způsobem zasloužili o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví regionu," doplnil Jiří Pavelka. Noví blaničtí rytíři budou pasováni opět na Velký pátek, který letos připadá na 14. duben. Tradiční slavnostní ceremonie začne hodinu po poledni v obřadním sále vlašimského zámku.

Slavnostní den bude nové trojici oceněných osobností Podblanicka připomínat originální socha blanického rytíře z dílny uměleckého kováře Bohumila Hrubeše, s kamenem přímo z mytické hory Blaník.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru