V Bystřici opravují most: Zapomnělo se na lávku pro pěší, nebo je panika zbytečná?

LIdé v Bystřici musí dočasně procházet po mostě stavbou
Zobrazit fotogalerii (6)
02.03.2017 - 13:00   |  

Sotva začala avizovaná uzavírka dvou mostů v Bystřici u Benešova, hned se objevil problém. Krajští úředníci naplánovali objízdné trasy a upravili zastávky autobusů. Ale co chodci, zapomnělo se na ně? Lidé si stěžují, že se nemají jak dostat z jedné části města do druhé, na autobus, k lékaři, do obchodu či do práce. Chybí lávka pro pěší.

O komplikacích v dopravě jsme v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí dvou mostů v Bystřici informovali už před týdnem. To jsme však netušili, že ten, kdo to odskáče, budou lidé v Bystřici, kteří mají tu smůlu, že bydlí na druhé straně mostu.

Starší lidé, kteří nevlastní auto, se údajně nemají jak dostat přes Konopišťský potok. Na staveniště je firma, která rekonstrukci mostu provádí, nepustí. Odkazuje přitom na lávku, která ale neexistuje!

Co máme dělat? Ptají se lidé v Bystřici

Lidé v Bystřici to nedokážou pochopit a kroutí hlavami. Jak se to mohlo stát? "Vozovka z mostu na Líšno už je odstraněná, na nesvačilském už se taky pracuje. Věřme, že firma Hochtief dodrží slíbené termíny. A že příště už nám nebude zakazovat vstup na most s odkazem na přechod po zatím neexistující lávce," zní oficiální komentář na facebookovém profilu města Bystřice.

"Fakt zajímavé, jsem zvědavá, jak senioři z druhého břehu potoka budou moci navštívit lékaře či si dojít nakoupit, pokud nemají k dispozici auto či někoho s autem. Kdo povolil takový nesmysl? Případně kdo to celé dozoruje," ptá se Barbora Kristenová. Co mají dělat, netuší ani další lidé v Bystřici. "Potřebuji v 15 hodin do Benešova a opravdu nevím, kam jít. Zpátky v 18.50 to jede na Jankov, tak na náměstí budu asi brodit, moc mi do smíchu není," stýská si Alena Hořejší.

Kritizovat můžeme, ovlivnit to nikoliv

"Pan starosta bude za úplatu převádět přes blata nebo pro důchodce pašovat přes potok potraviny," přidal ironický komentář Luboš Stéblo. "To můžeme sice kritizovat, komentovat a připomínkovat, ale ne ovlivnit. Staví to Hochtief a financuje Středočeský kraj," odpovídá zástupce města na oficiálním facebookovém profilu.

Jak to tedy je? Je vůbec možné něco takového, aby se během dlouhodobého plánování dopravní stavby zapomnělo při rekonstrukci mostu přes vodní tok na lávku pro pěší? Je opravdu investor stavby Středočeský kraj tak neschopný? Prověřili jsme situaci na vedení radnice v Bystřici.

Most byl a je zatím průchozí, tvrdí radnice
"Lávku budou montovat v úterý příští týden a do té doby je ten most normálně průchodný. Jsou i obrácené značky, akorát tam jsou připravené, až to budou chtít zavřít i pro pěší. V tuhle chvíli most není průjezdný pro automobily, ale je to normálně plně průchozí pro pěší. A dohoda je taková, že ve chvíli, kdy dojde k uzavření nebo omezení průchodu přes ten most, tak bude zhotovena lávka v šíři 1,6 metru nebo 2 metry, podle toho, jak se tam povede umístit," uvedl informace na správnou míru bystřický místostarosta Tomáš Semrád.

Fakt, že stavební firma odkazovala chodce na neexistující lávku, místostarosta zdůvodnil tím, že tam byl zákaz vjezdu a zhotovitel stavby tam nejspíš zapomněl dodat nějakou tabulku. "Firma frézovala vozovku, ale vedle je chodník, po kterém se dalo normálně v tu chvíli přejít. Všechno bylo připraveno, a pokud došlo k nějakému omezení, tak to bylo opravdu chvilkové a jestli se tam nějací chodci nedostali, byly v tu chvíli ty správné informace. Firmu bych z toho úplně nevinil, protože si myslím, že v tu chvíli se těm chodcům jenom nechtělo přes ten rambajs, který vytvářel ten frézovací stroj," dodal místostarosta Bystřice.

Bystřickým tak nezbyde, než se na čas obrnit trpělivostí a kličkovat po mostě mezi stavební technikou a haldami sutě minimálně do úterka, než bude vybudována náhradní lávka pro pěší a most uzavřen.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru