Benešovskému pivovaru se vrátily vzácné deputátky, firma zvažuje výrobu replik

Čtyři vzácné prvorepublikové deputátky se vrátily po letech do pivovaru v Benešově
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Benešovský pivovar Ferdinand získal čtyři vzácné "deputátky", které dostávali zaměstnanci pivovaru za první republiky jako deputát. Za jednu takovou deputátní minci si tehdejší zaměstnanci pivovaru odebrali litr piva. Hodnota mincí může dnes představovat jen pár stokorun, ale pro pivovar má velkou historickou cenu.

Do pivovaru deputátní mince přinesl Zdeněk Kovářík, který nedávno odešel do důchodu. Vzpomněl si na ně, protože pivovar letos slaví 120 let od svého založení arcivévodou Františkem Ferdinandem d´ Este. "Říkal jsem si, že by se to mohlo k tomuto výročí pivovaru hodit," uvedl Zdeněk Kovářík, který v pivovaru pracoval přes třicet let.

Kovové známky zaměstnanci směňovali za pěnivý mok

Na rubu deputátní mince je napsáno Státní pivovar Benešov, což znamená, že se používaly v období první republiky. Benešovský pivovar byl totiž roku 1921 zestátněn a až po okupaci v roce 1939 spadl pod přímou správu protektorátních orgánů s dosazeným německým dohledem.

"Z historie se toho tady mnoho nezachovalo. Máme velkou radost, že se k nám tyto mince dostaly, a děkujeme za to panu Kováříkovi. Mince jsou čtyři a nechali jsme je vyčistit. Přemýšlíme o tom, že bychom nechali vyrobit například repliky nebo nějaké upomínkové předměty," řekl Václav Vyvadil z obchodního oddělení benešovského pivovaru.

Pamětníci zavzpomínali na stáčení domácího piva

Mince měl Zdeněk Kovářík u sebe doma. Našel je před lety zapadlé v pivovaru. Tím je zachránil. „Asi před patnácti lety, když se opravovala laboratoř, tak se vyměňoval nábytek, skříně, stoly a tam byly schované,“ zavzpomínal Kovářík. Sám si na jejich používání nepamatuje, začal se tedy pídit po tom, jak to tehdy v benešovském pivovaru s žetony fungovalo.

"Zašel jsem k manželům Vávrovým, kteří také v pivovaru pracovali. Paní Vávrová tu byla vedoucí laboratoře a i její otec dělával v pivovaře. Ona si pamatuje, že s těmi penězi chodila tátovi pro deputát," doplnil Zdeněk Kovářík s tím, že se pivo vydávalo ze dvou okének. "Rampa, po které se jde dnes do kanceláří a do šaten, ta vypadala trochu jinak, a tam se duputát vydával. Stáčel se do dvoulitrových lahví s patentem, anebo se uzavíraly korkovým špuntem," prozradili Vávrovi.

Historii směnných deputátek ukončila vláda dělníků

Deputátní minci, neboli deputátku, podle sběratelů opravdu dostával zaměstnanec na přilepšenou od pivovaru a hodnotu určitě mají. Německy Haustrunk - domácí pivo. "Měla to zavedena většina pivovarů nejen ve formě mincí, ale i papírových stvrzenek. Je to pěkný kousek do pivovarské historie," poznamenal  sběratel pivních suvenýrů Miroslav Hrubeš.

Obecně tento zvyk byl v České republice zrušen až roku 1952 tehdejší dělnickou vládou jako přežitek. Podle některých informací při nedostatku drobných na konci první světové války či těsně po ní mohly plnit tyto žetony v omezené míře i funkci oběživa.

Sládek měl deputát 3 litry piva denně

Nárok na známky byl zahrnutý i v kolektivních smlouvách zaměstnanců, kde se udávala i spotřeba v litrech na osobu. Například úřednice měly nárok na jeden litr denně, úředníci a dělníci pak až na tři litry denně. Na pivních známkách je vyražený název pivovaru a označení v litrech a jsou vzácnější, lze narazit i na rarity, což jsou především známky z malých pivovarů.

Novodobá historie vaření piva v Benešově sahá do roku 1897, kdy dal majitel nedalekého konopišťského panství František Ferdinand d'Este postavit sladovnu a pivovar, který s menšími změnami v technologickém zařízení funguje dodnes. Jeho vlastníkem je česká společnost bez zahraniční účasti. Roční produkce benešovského pivovaru je kolem pětadvaceti tisíc hektolitrů piva.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru