Lidé s Alzheimerem najdou špičkové služby v novém domově v Pyšelích

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku postihující především starší osoby.
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Spokojenost, pohodlí, profesionální péče a lidský přístup. To jsou principy, na nichž od dubna začne sloužit nemocným s Alzheimerovou chorobou Alzheimer home Pyšely. Unikátní centrum je určeno klientům, kteří potřebují péči čtyřiadvacet hodin denně, 365 dní v roce.

Zařízení nabídne klientům šestatřicet lůžek a propojení špičkových zdravotních a sociálních služeb v rámci péče o nemocné s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. Služby budou poskytovány v komfortním, bezpečném a na nejvyšší možné úrovni personálně i technicky vybaveném sociálním pobytovém zařízení, domově se zvláštním režimem.

Domov zajistí lidem s demencí plnohodnotný život

Posláním centra je poskytování kvalitní, individuálně zaměřené pobytové sociální služby lidem, kteří mají na základě diagnostikované choroby sníženou soběstačnost a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.

"Naší snahou je podporovat soběstačnost a aktivní způsob života našich klientů, respektovat jejich individuální zvyklosti a zachovávat jejich práva a lidskou důstojnost. Jsme tu pro každého i náročného klienta a jeho blízké, kteří očekávají zdravotní a sociální služby na nejvyšší dosažitelné úrovni," uvedl předseda správní rady ústavu Alzheimer home Boris Šťastný s tím, že nové středisko v Pyšelích vzniklo díky patronům z Benešovska a vstřícnosti Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka.

Pomohly řádové sestry

Alzheimer home Pyšely se nachází přímo v centru Pyšel, v zámeckém areálu, který pochází z období renesance. Historické prameny uvádějí, že už ve 13. století na stejném místě stávala tvrz. Pyšelský zámek měla v držení řada majitelů, těmi posledními v předrevolučním období byly právě řádové sestry Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka.

"Jak v té době bylo bohužel obvyklé, stát řád přemístil a vláda zde zřídila školicí centrum. Ale již v roce 1953 došlo ke změně užívání zámku na domov důchodců. Domov seniorů tam sídlí dodnes, jeho zřizovatelem je hlavní město Praha a určitě máme v plánu i s tímto zařízením úzce spolupracovat. Třeba při praní prádla, jelikož prádelna je v našem objektu," řekl nejen k historii budovy Boris Šťastný.

Speciálně vybavené pokoje a profesionální personál

Před několika lety byla řádovým sestrám vydaná státem jedna ze zámeckých budov, špejchar, který byl ve zcela zdevastovaném stavu. Právě minulý rok ho ale kompletně opravily, a to právě pro účely péče o nemocné s demencí. "Celkem disponujeme 36 lůžky v jedno, dvou a třílůžkových pokojích, vždy s vlastním sociálním zařízením. Všechny pokoje aktuálně vybavujeme polohovatelnými lůžky a veškerým potřebným nábytkem. Klientům a jejich rodinám bude k dispozici také společenská místnost," dodal Boris Šťastný.

V Pyšelích tak díky vzniku nového zařízení pro nemocné Alzheimerovou chorobou vznikne i řada pracovních pozic. Sháňka je aktuálně po zdravotních sestrách, zdravotnických asistentech a sociálních pracovnících. "Zejména milých a úslužných zdravotních sester a pečovatelů či pečovatelek není nikdy dost. Určitě nabídneme několik uplatnění v našem zařízení," upřesnil  Šťastný. Nový domov pro lidi s různými formami demence by měl podle něho nabírat klienty postupně, takže plná obsazenost by měla nastat někdy v půli léta.

Někdejší šéf pražské ODS zřídil domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Boris Šťastný byl známý jako jeden z výrazných poslanců ODS a expert na zdravotnictví, před třemi lety ale na politiku zanevřel a vrátil se ke svému původnímu živobytí.

Popis Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku postihující především starší osoby. Způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty. Varovným signálem bývá, že člověk začne trpět neobvyklou ztrátou paměti, chová se zmateně až agresivně a je schopen zabloudit i ve vlastním domě. V tomto případě je nutné co nejdříve zajít k lékaři a začít boj s touto zákeřnou nemocí.

Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou zatím plně objasněné. Vzniká nejspíše komplikovanou shodou několika faktorů s určitým viníkem, který nemoc spustí. Mohl by to být vir, vliv vnějšího prostředí či porucha imunity. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je určitě vysoký věk. S věkem riziko onemocnění strmě stoupá.