Začíná úsekové měření rychlosti na D1. Kde skončí miliony z pokut?

Mezi Psáři a Souticemi ohlídají osmdesátku nově nainstalované kamery
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Na pětapadesátém kilometru dálnice D1 instalovali silničáři systém pro úsekové měření rychlosti. Vlašimská radnice si teď nejspíš díky spěchajícím řidičům hodně polepší. Peníze do městské kasy by se mohly začít sypat už od dubna, a bez námahy.

Ředitelství silnic a dálnic na úseku dálnice D1 mezi exitem 49 Psáře a exitem 56 Soutice umístilo nový kamerový systém. Ten bude měřit úsekovou rychlost projíždějících vozidel. Instalována byla už poslední z osmi kamer a zahájení zkušebního provozu systému dohlížejícího na dálniční úsek s omezenou rychlostí tak už nic nebrání.

Očím osmi kamer v obou směrech neunikne žádný řidič

Šestikilometrový úsek dálnice D1, kde probíhá modernizace, se nachází mezi obcemi Psáře a Soutice. Kamerám neunikne žádné vozidlo, které povolenou průměrnou rychlost překročí. „Instalovali jsme celkem osm kamer na dvou místech, kde máme po čtyřech kamerách, a monitorujeme všechny čtyři jízdní pásy,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Podle názorů řidičů bude hodně těch, kteří nejvyšší povolenou osmdesátikilometrovou rychlost v měřeném úseku překročí. "To je jen dobře, chce to pořádný pokuty, tady jezděj jak prasata. Kdo riskoval do teď, bude riskovat i nadále," jsou přesvědčeni dva z řidičů, kteří právě úsekem projeli.

Pokuty pořádně vylepší rozpočet Vlašimi

Pokud řidič projede měřeným úsekem průměrnou rychlostí vyšší než osmdesát kilometr za hodinu, systém to zaznamená a veškerá data včetně fotodokumentace odešle policii. Ta to následně předá příslušné obci. Radovat se z neplánovaného příjmu do městské kasy tak mohou ve Vlašimi. Právě tam totiž vzhledem k provozu v tomto dálničním úseku, omezené rychlosti a možnému počtu přestupků poputují peníze z vybraných pokut.

Poté, co je zdokumentováno protiprávní jednání při překročení povolené rychlosti, správní orgán zašle výzvu k úhradě určené částky podle § 125h zákona O provozu na pozemních komunikacích. Pokud provozovatel na výzvu nereaguje, úřad by měl pokračovat šetřením přestupku.

 

Při loňském úsekovém měření na D1 u Ostrovačič na Brněnsku bylo uděleno 145 tisíc pokut během pěti měsíců. Obecní pokladny tak nabobtnaly o desítky milionů korun. Při řešení přestupků ve správním řízení se úředníci dopravního odboru ve Vlašimi určitě zapotí. Ale mělo by se to vyplatit. Vlašimáci tak už teď mohou přemýšlet, co udělají s případnými miliony, které se snesou doslova z nebe. "Tyto prostředky bychom investovali v podstatě do dopravy. Máme potřebu udělat ve městě dětské dopravní hřiště, nějaké parkování," má jasno vlašimský místostarosta Karel Kroupa.

 

Až odjedou dělníci, zmizí i kamery

Modernizace šestikilometrového úseku dálnice skončí v průběhu letních prázdnin. Podle informací z ŘSD ihned poté zmizí také kamery, které nyní dohlížejí na spěchající řidiče. "Stále trvá náš slib a ujištění, že na dálnici D1 nebudeme budovat Velkého Bratra," dodal Jan Rýdl.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru