Zavedení EET likviduje vesnické prodejny. Provozovatelům se tu podnikat nevyplatí

LIdé v Kamberku jsou bez prodejny. Obec kvůli EET marně shání provozovatele tohoto obchodu
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Malých venkovských prodejen ubývá už dlouho. Poslední ranou pro ty, které ještě zbyly, bylo spuštění druhé vlny EET. Řada provozovatelů zatáhla rolety, protože se tu neuživí. Lidé na vsích tak zůstali bez možnosti koupit základní potraviny. Své o tom vědí třeba v Budeníně na Voticku nebo Kamberku na Benešovsku.

Někdo možná bere obchůdky na vsích a v osadách jako vesnický koloryt, připomínku starých časů. Jsou ale lidé, pro které jsou vesnické koloniály životně důležité a doslova nezbytné k přežití. Vždyť jedině tady si mohou nakoupit, případně objednat chléb, pečivo, máslo, vejce nebo mouku. To se týká především seniorů, kteří nejsou mobilní a nemohou se spolehnout na nikoho z rodiny.

Smíšenka v Budeníně skončila

V souvislosti s březnovým zavedením registračních pokladen skončila v Budeníně malá prodejna potravin. V osadě na Voticku bude mnohým, hlavně starším obyvatelům, prodejna hodně chybět. „Lidé si k nám chodili nakupovat, pánové přišli na pivo, ženy na dort a kávu, hodně si u mě také lidé zboží objednávali. Týdně jsem prodávala čtyřicet kusů chleba a dvě stě housek a rohlíků,“ uvedla Kristýna Bartůňková, která prodejnu tři roky provozovala. Ta dále uvádí, že si některé závozy a nákupy zboží musela organizovat sama, protože odebírala malé množství výrobků a mnohým dodavatelům se nevyplatilo do Budenína zajíždět.

„Prodejna byla otevřena několik dní v týdnu v určité hodiny, kdy si lidé přišli nakoupit a já se pak mohla věnovat další výdělečné činnosti, protože samotná prodejna by mě neuživila,“ vysvětlila Bartůňková. Podle jejích slov do prodejny chodili nakupovat spíše starší lidé, kteří se nedostali do města a kterým teď bude muset zajišťovat nákupy někdo z rodiny. Tak jako je to u mnohých vesnických prodejen, i zde se obyvatelé Budenína scházeli na kus řeči a prodejna tak plnila i funkci společenskou.

Tržby povinně elektronicky evidují od počátku loňského prosince ubytovací zařízení a restaurace. Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice opatření kritizuje. Další vlna zavádění EET zatěžuje hlavně samostatné malé obchody. V porovnání s jejich minimálními obraty jsou pro ně náklady vysoké a na vesnicích se někteří budou muset vyrovnat i s tím, že v okolí prodejen může být špatný signál mobilního internetu.
 

Hledají nájemce obchodu - marně

Obdobnou zkušenost mají v Kamberku na Podblanicku. Tam prodejna potravin fungovala od devadesátých let až do 28. února letošního roku. V březnu už pronajímatelka obchodu, které zřídil i vybavil prodejnu tamní obecní úřad, neotevřela s odůvodněním, že je to kvůli elektronické evidenci tržeb. "Od března hledáme nového nájemce obchodu a zatím se nám ho nepodařilo sehnat. Přitom nabízíme výhodné podmínky, nájemce nemusí platit žádný nájem, prodejna je vybavená, zaplatíme i veškeré energie. Dokonce i elektronickou pokladnu zaplatíme," uvedla starostka Kamberka Alena Jenšíková.

Podmínkou pronájmu prodejny v Kamberku je zachování provozování prodejny potravin a smíšeného zboží, případně doplňkové provozování občerstvení, prodej zmrzliny, kavárna, bufet, dětský koutek. Vedení obce teď usilovně přemýšlí, jak to zařídit, aby prostorná prodejna, do níž obec investovala, nezůstala prázdná a objekt nechátral a aby hlavně senioři nezůstali bez možnosti nakoupit základní potraviny.

Venkovské služby skomírají

"Dále intenzivně hledáme nového nájemce, ale situace není dobrá, o obchody na malých vesnicích není zájem. Tak jako mnoho dalších prodejen na malých vesnicích, i u nás doplatila prodejna na změnu způsobu nakupování. Pro velké nákupy jezdíme do města do obchodních center, do malých obchodů na venkově nechodíme vůbec, nebo jen pro čerstvé pečivo a případně drobnosti, které potřebujeme rychle. Tím pádem mají malé obchody na venkově malý obrat, malý zisk a neuživí se. Stejné je to samozřejmě s ostatními službami v obci, s hospodou, poštou. Když je nebudeme využívat, provozovatelé nebudou vydělávat a zavřou je," dodala starostka Kamberka.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru