Když matky od rodin pomáhají uprchlíkům na hranicích

Na pomoc uprchlíkům přispělo i město Dobřichovice 20 tisíci korunami. Díky jejich pomoci mohly Martina s Ivetou na místě nakoupit potřebné oblečení pro děti. Dobřichovickým radním by touto cestou chtěly poděkovat.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Iveta Nejtková a Martina Janoušová. Dvě dámy z Prahy - západ spojily své síly na konci září. Tehdy Martina vyjela poprvé pomáhat uprchlíkům na maďarskou hranici. Na dalším výjezdu se připojila i Iveta. Tato zkušenost jim, jak samy říkají, zcela převrátila hodnoty. Pomoci uprchlíkům se věnují „na plný úvazek“.

Nezapomenutelné setkání. Vděčná holčička ze Sýrie darovala na památku bílé zlato

„Jeden den do tábora přivezli holčičku, která se sotva šourala,“ popisuje Iveta Nejtková zážitek z poslední cesty, kdy se skupinou dobrovolníků Czech Team vyjeli pomáhat k srbsko-chorvatským hranicím na přechod Berkasovo-Bapská. (V den výjezdu jsme o cestě informovali ve článku Pomoci uprchlíkům se rozjela z Davle až na Balkán.) „Brzy jsme zjistili proč. Měla o několik čísel menší boty. Vůbec nechápu, jak jí je někdo mohl na tu nohu narvat.“

Poté, co obula a ošatila celou syrskou rodinu, viděla jejich tatínka, jak podává svoji deku neznámé ženě. „Říkám mu, že je dobrý muž, ale tu deku bude ještě potřebovat,“ povídá Iveta. Lehce oděný muž prohlásil, že rodina je dobře oblečená. Iveta mu sehnala ještě pánskou bundu. Když ji muži předávala, objevila se jeho dcerka s tím, že jí chce něco věnovat. Iveta od ní dostala náhrdelník. Až doma prý zjistila, že je z bílého zlata.

Pomoc uprchlíkům ohrožuje její podnikání. Přesto pomáhá dál

Chcete pomoci? Martina Janoušová odlétá s českou skupinou 13. listopadu na ostrov Lesbos. Budete-li chtít finančně přispět na materiální pomoc uprchlíkům, neváhejte Martinu kontaktovat na tel. 603 172 875 nebo emailu marjan@centrum.cz.

Nezapomenutelných setkání zažily tyto dvě dámy mnoho. Matka dvou kluků (6 a 19 let) má pomoc bližním v popisu práce. Dobřichovická rodačka Iveta Nejtková založila v roce 2013 v Davli občanské sdružení Daveláček na pomoc sociálně slabým rodinám.

Dvaapadesátiletá Martina Janoušová z Dobřichovic je majitelkou kosmetického salonu a dovozcem kosmetiky. Aktivit, kdy pomáhala tam, kde bylo nejvíce potřeba, má za sebou celou řadu. „Poprvé jsme spolu pomáhaly u povodní 2002,“ říká za Martinu Iveta. Martina neustává v pomoci uprchlíkům i přes to, že její aktivity mohou za úbytek zákazníků v jejím podnikání.

Nic není černobílé. Mezi uprchlíky se najdou straky

Celkově však mají obě dámy pocit, že se veřejné mínění obrací k lepšímu díky činnosti médií a dobrovolníků, kteří o svých zážitcích vyprávějí alespoň nejbližšímu okolí. Berkasovem prošly už stovky českých dobrovolníků, přičemž právě česká skupina je ze všech nejpočetnější. Jaký kontrast vzhledem k postoji řady našich politiků.

„Lidé by si měli uvědomit, že za tím jsou lidské osudy,“ říká Martina. (Stejná myšlenka zazněla i z úst bývalého uprchlíka, o kterém jsme psali ve článku Uvědomte si, že jsme lidské bytosti.) „Jsem také proti tomu, aby se sem všichni navalili, ale když už se to stalo, tak těm lidem je potřeba pomoci,“ dodává Iveta.

V táboře samotném se rovněž setkaly s nemilým překvapením. „Jednu noc jsem viděla dva muže, kteří kradli spícím lidem ve stanech, věci,“ říká Iveta. Vzhledem k tomu, kolik lidí táborem během těch dní prošlo, se nicméně jednalo o zcela ojedinělý případ. Většina uprchlíků byla naopak vděčná za pomoc, které se jim od českých dobrovolníků dostalo.

V pokračování jsme se podívali blíže na to, jak to vypadá, když nad pomoci potřebným vítězí byrokracie. Více čtěte ve článku Dobrovolníci uprchlíkům nesmí podávat běžně dostupné léky nebo sunar.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru