Dobrovolníci uprchlíkům nesmí podávat běžně dostupné léky nebo sunar

Zobrazit fotogalerii (9)
  |  

Líčí situaci na Srbsko – chorvatské hranici Martina Janoušová a Iveta Nejtková, které v místě nedávno působily jako dobrovolnice. 

Dobřichovická podnikatelka Martina Janoušová a předsedkyně občanského sdružení Daveláček Iveta Nejtková spojily své síly na pomoc uprchlíkům teprve na konci září. „Byla to rychlosbírka peněz a materiální pomoci,“ říká Iveta. Díky sbírce nakoupily tolik věcí (potraviny, oblečení, léky, plenky), že jimi naložily celou dodávku. Tehdy směrem na maďarskou hranici vyrazila Martina se svou kamarádkou Monikou a synem Jakubem. Oba listopadové výjezdy na hraniční přechod Berkasovo-Bapská na Srbsko-chorvatské hranice už absolvovali společně, s Jakubem a dalšími kamarády.

Matka s dítětem řvoucím hlady nesměla dostat ani sunar

Na hraničním přechodu panovala poměrně přísná a pro pomáhající uprchlíky mnohdy bizarní pravidla.  „Uprchlíkům jsme nesměli dávat žádné léky – ani třeba Ibalgin,“ popisuje Iveta. Pro matky, které v důsledku stresu přišly o mléko, měli připravené sunary. A narazili podobně jako s léky. „Mamince můžu dát maximálně krabičku do ruky, ale ona se stejně nedostane k teplé vodě. Ve chvíli, kdy bych jí to sama připravila, riskuju, že nás odtamtud vyženou,“ dodává Iveta.

Právě nesmyslná byrokracie mnohdy svazuje dobrovolníkům ruce. Porušením pravidel však riskují, že už nebudou moci pomáhat vůbec. A restrikce přichází bohužel mnohdy i ze strany organizací, které mají pomoc potřebným v popisu práce. „Byrokracie by měla jít úplně stranou,“ myslí si o jejich přístupu Martina.

Na fotografii je první zprava Martina Janoušová.

Letecký transport komplikuje pomoc pro uprchlíky

Omezením se nevyhnou ani na řeckém Lesbosu, na který Martina s partou dobrovolníků a potápěčů v pátek 13. listopadu odlétá. „Když se postaráme o uprchlíky, které vytáhneme z moře, musí tito lidé po svých dojít na policii. Zde se nahlásí a poté už pobývají na Lesbosu legálně,“ vysvětluje Martina. 

Na Lesbos zároveň není možné vést ohromné množství věcí, jako tomu bylo na předchozích cestách. „V letadle je limit 15 kg na osobu. Když si chceme přikoupit kila navíc, stojí 17 kg 1000 korun,“ vysvětluje Martina. Přitom samotné potápěčské vybavení váží hodně a uprchlíci na Lesbosu materiální pomoc nutně potřebují. „Když ty lidi vylovíte, jsou úplně podchlazení. Byli podchlazení i v létě. Pláčou. Jsou vyděšení. Potřebují se nasytit a zahřát,“ říká Martina. Ráda by proto vyzvala všechny, kteří chtějí pomoci k zaslání peněz na transparentní účet (více zde). To dobrovolníkům umožní nakoupit vše potřebné přímo na Lesbosu.

Černošický starosta: Na hranicích Evropy přežívají lidé v naprosto nedůstojných podmínkách

Do pomoci uprchlíkům se již zapojil i černošický starosta Filip Kořínek. „Sdílel jsem jejich příspěvek na Facebooku města, protože mi to připadalo jako prospěšná aktivita. Kromě toho jsem tam také poslal příspěvek i opačným směrem (na transparentní účet Daveláčku, pozn. red.),“ uvedl pro ČtiDoma. Jeho vyjádření dále uvádíme v plném znění: „Podpořil jsem jejich aktivitu, protože na hranici Evropy jsou lidé s malými dětmi, kteří přežívají v naprosto nedůstojných a nepřijatelných podmínkách. Souhlasím s myšlenkou, že na téhle krizi se ukazuje, jaká je Evropa. Evropu to může změnit mnohem víc než jenom tím, že sem přijdou nějací uprchlíci. Může to změnit Evropu i v tom, když se ukáže, že nejsme ochotní pomoci potřebným lidem, kteří jsou za našimi dveřmi. Neříkám, že jsem pro to, aby se sem přestěhovali tři nebo čtyři miliony syrských uprchlíků, kteří jsou dnes v Turecku, Libanonu a jinde. Neříkám tím, že se mají porušovat azylové zákony a přijímat je mimo všechny pravidla. Ale říkám tím, že je potřeba pomoci člověku, který v deseti stupních mokne venku. To není situace, aby je makedonští policisté mlátili obušky. To je můj důvod sdílení příspěvku a podpory dobrovolníků, kteří tam jedou suplovat to, co tam není.“

O aktivitách Ivety Nejtkové a Martiny Janoušové jsme napsali: 

Čtěte také:

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru