Premiér Sobotka napsal do Počernic kvůli Amazonu

Starosta Počernic se vyjádřila k machinacím v zákulisí...
  |  

Kauza haly Amazonu v Horních Počernicích zdaleka neusíná. Naopak, existuje hned několik skupin, které se zde snaží halu protlačit. Jak to tak vypadá, jednou z nich je také vláda České republiky. Premiér Sobotka napsal počernickým radním dopis, ale situaci příliš neuklidnil.

Vláda podporuje jednání samosprávy s Amazonem

Jde o odpověď na dopis, kterým se již 25. září na premiéra obrátila starostka Hana Moravcová a radní. V něm dávali počerničtí zastupitelé jasně najevo, že si zde halu reklamačního centra Amazonu nepřejí. Bohužel, dopis premiéra Sobotky, který přišel nyní jako odpověď, asi počernické radní příliš neuklidnil… Premiér se v něm snaží o smířlivý tón a snaží se hlavně zdůrazňovat, že hala nabídne o nová pracovní místa: „Vláda podporuje zájem investorů realizovat projekty v České republice, které jsou spojené s tvorbou nových pracovních míst,“ píše Bohuslav Sobotka. „Vláda vždy podporuje vyjednávání potenciálního investora s místní samosprávou a také s místními občanskými sdruženími,“ uklidňuje premiér. Radní se snažili hlavně apelovat na místní neradostnou dopravní situaci, kterou by hala ještě zhoršila, což si prý premiér uvědomuje.

 

Tisícovka míst, ale pro koho?

Kroky vlády jsou motivovány snahou o „zachování tisícovky pracovních míst, které jsou z velké části obsazeny Pražany“. Proti tomu ale například místní opoziční Hnutí občanů Počernic: „Nová pracovní místa rozhodně nejsou pro Pražany. Amazon je firma vyhlášená nulovou společenskou odpovědností. Je vyhlášená nízkými platy. Jako Hopáci jsme z důvodu získání potřebných informací kontaktovali i paní starostku Dobrovíze. Sdělila nám, že pracovní místa z drtivé většiny pro místní nejsou. Autobusy tam svážejí levnou pracovní sílu ze severu Čech – Chomutov, Ústí nad Labem. Denně to činí až 40 autobusů,“ uvádí toto hnutí.

 

Rozhodnou si prý sami

A premiérův závěr? Snaží se ujistit místní radní, že rozhodnutí leží opravdu jen na nich: „Vláda vás ujišťuje, že rozhodnutí ohledně rozvoje vaší městské části je jen ve vašich rukách, vláda Vám může rozhodování pouze usnadnit,“ tvrdí premiér. Půjde ale opravdu jen a pouze o „usnadnění rozhodování“?  

 

Bude Amazon v Horních Počernicích stavět?

Chce ministr průmyslu Amazon v Počernicích?

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru