Říčany: Plány, jak využít Olivovu dětskou léčebnu komerčně, ještě nemáme

Léčebna byla postavena v roce 1896
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Nedávno jsme vás informovali o tom, že se říčanská proslulá léčebna Olivovna topí v dluzích, od kterých jí má z části pomoci finanční injekce od Říčan a Prahy. Zajímalo nás, jak chce město situaci řešit a nechat léčebnu konečně vydělávat.

 

Konkrétní plány doposud chybí

Léčebna prodělává již dlouho. Dluží na platech, na energiích, přesto sem stále jezdí děti, aby se zde léčily s chorobami horních cest dýchacích a obsazenost prý stoupá. Navíc jde o místo s obrovskou tradicí, jako vychovatelna byla tato instituce založena již na konci předminulého století. Proto se jak Říčany, tak Praha, jako zřizovatelé léčebny po Olivově nadaci, dohodli, že léčebně pomohou, neboť ta by si běžným provozem na své dluhy jistě nevydělala. Oba subjekty tedy přispěchaly s finanční injekcí, což je řešení nesystémové a je jasné, že by mělo být zcela mezní. Město ostatně deklarovalo, že chce začít léčebnu komerčně využívat. Doposud však není jasno, co se zde vlastně bude podnikat: „V tuto chvíli ještě nejsou na stole konkrétní plány, jak ještě jinak využívat Olivovu dětskou léčebnu než jen jako ozdravovnu pro děti. Nyní je ustanovena pracovní skupina skládající se ze zastupitelů Říčan, kteří se schází a společně jednají o možném využití,“ uvedla pro náš server Adéla Ambrožová, tisková mluvčí Říčan.

 

Dohodnout se musí Praha i Říčany

Dohodnout se přitom musí oba subjekty: „Nad všemi návrhy si pak musí sednout Říčany a Praha a společně zvolit vhodný postup. Samozřejmě obě strany se shodují, že Olivovna má primárně sloužit jako zdravotnické zařízení pro děti. Z finančního hlediska a zajištění provozu, případně dalších investic je však třeba se zamýšlet i nad případným komerčním využitím léčebny.“ Podle Adély Ambrožové se zřejmě změna vedení (léčebna vystřídala za krátkou dobu pět šéfů) nyní nechystá Vedení léčebny se podařilo za posledních pár měsíců léčebny ekonomicky stabilizovat do té míry, že je schopná si vydělat na běžný provoz. Vedení města je spokojeno také se členy správní rady, kterým se podařilo zvládnout velmi dobře krizový management,“ sdělila nám Adéla Ambrožová.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru