Sprejer v Berouně vytvořil pár nápisů, škody se vyšplhaly skoro na 60 tisíc

Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Sprejerství je trestným činem, ať už pachatel způsobí škody v jakékoliv výši. A vandalové si někdy možná ani neuvědomí, že několika čáranicemi mohou způsobit škody za desítky tisíc korun. Sprejerství se navíc často dopouštějí nezletilí pachatelé.

Sprejer nakreslil „jen“ deset nápisů

Případ, který prošetřují berounští policisté není ničím ojedinělým. Někdy v době od 20. listopadu do 7. prosince posprejoval neznámý pachatel jeden z domů v Kostelní ulici v Berouně. Dvaceti nápisy „ozdobil“ výjezdová vrata a rozvodnou elektrickou skříň. Už jenom tím způsobil škodu ve výši 50 tisíc korun.

„Dále posprejoval vjezdová vrata do dvora domu a zároveň poškodil zadní vchodové dvoře do domu, kde je prasklá skleněná výplň ve spodní části dveří. V chodbě domu navíc pokreslil rozvodnou elektrickou skříň,“ uvedla policejní mluvčí Marcela Pučelíková. Celkové škody policie vyšíslila na 58 tisíc korun.

Sprejerství je trestným činem. Velké procento pachatelů přitom tvoří děti

Podobných případů řeší policisté stovky ročně. Jen letos evidovali na území Středočeského kraje od začátku roku do konce října 270 případů sprejerství. Statistiky svědčí také o tom, že se ho z velké části dopouštějí nezletilí pachatelé. Z 80 objasněných případů evidovali policisté 26 pachatelů mladších 18ti let. 11 z nich přitom nebylo ani patnáct. Mluvíme o objasněných případech, je proto jasné, že celkový počet je mnohem vyšší.

 Legrace s lihovým fixem přitom může mít závažné důsledky. Sprejerství je vždy posuzováno jako trestný čin poškození cizí věci a to bez ohledu na výši způsobené škody. Hrozí za něj trest odnětí svobody až jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.