Kladno si herny ponechá. Úplný zákaz hazardu je dle zastupitelů kontraproduktivní

  |  

Zastupitelstvo na posledním zasedání rozhodlo, že na území Kladna hazard plošně nezakáže, ale bude ho pouze regulovat. Veřejný pořádek prý příliš neruší a navíc z něj jdou peníze do rozpočtu města.

Na území města Kladna měla od 1.9.2016 platit vyhláška č. 51/2014, která zcela zakazovala provozování loterií a podobných her. Zastupitelstvo se ji na svém prosincovém zasedání rozhodlo zrušit. Proč nechtějí kladenští radní hazard zcela vymýtit?

Zákazem hazardu vzniknou ilegální herny a odvody odtečou

„Vyhlášku nerušíme proto, aby na Kladně bujel hazard, ale proto, abychom mohli mít herny pod kontrolou,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf. Zákaz hazardu totiž nemusí automaticky znamenat jeho vymýcení. Oficiální herny nahradí soukromé herní kluby, ilegální kluby nebo kvízomaty, na kterých mohou hrát i nezletilí. A v neposlední řadě nelegální hazard nikterak nepřispívá do rozpočtu města v podobě odvodů z loterií. „Příjmy do rozpočtu města z provozu herních zařízení činily v roce 2014 64 mil. Kč, v letošním roce se očekává příjem kolem 71 mil. Kč,“ uvedla tisková mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Městská policie problémy se současnými hernami téměř neřeší

Městská policie případy s hazardem rovněž řeší pouze okrajově. „Za posledních 6 měsíců strážníci v hernách a jejich bezprostřední blízkosti zasahovali pouze v 7 případech, šlo hlavně o situace, kdy obsluha heren nedovolila hrát mladistvým, kteří se ale přístupu k automatům znovu a znovu domáhali,“ říká Růžková. Magistrát nicméně plánuje provést kontrolu heren na sídlištích a v okrajových částech Kladna. Na jejich základě možná přistoupí k další regulaci hazardu.

Zákon o hazardních hrách mají na stole poslanci

Zákonem o hazardních hrách, který by měl hazard vyřešit na celostátní úrovni, se každopádně zabývá v současné době parlament. Do té doby bude v Kladně platit stávající vyhláška, podle níž je provozování výherních automatů povoleno jen na omezeném počtu adres ve městě. „Na území města Kladna je aktuálně vydáno 178 rozhodnutí k provozování výherních hracích přístrojů a 704 rozhodnutí vydaných Ministerstvem financí ČR na provoz videoloterijních terminálů. Tento počet by se měl v průběhu příštího roku po skončení platnosti těchto povolení snížit až na polovinu,“ uzavírá tisková mluvčí.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru