Pozor na nepravé Tři krále, objevili se zřejmě v Zelenči

Pozor na nepravé koledníky!
04.01.2016 - 21:05   |  

Na začátku ledna nastává čas Kašpara, Melichara a Baltazara, neboli Tří králů a charitativní sbírky, která nese označení tříkrálová. Ne vždy jsou však všichni koledníci pověřeni arcidiecézní charitou a vybrané peníze jdou na bohulibé účely. Jak pravé koledníky vlastně poznáte?

 

V Zelenči sbírka až od 5. ledna

„Zelenčí dnes obcházeli nějak předčasně Tři králové. Šlo o děti v doprovodu maminky. Tak teď nevím, jestli praví nebo leví… Kašičku měli ale neoznačenou oficiálním logem sbírky,“ dozvěděli jsme se od místních. Vzhledem k tomu, že zde prý koledníci obcházeli již 3. ledna, jednalo se zřejmě o ty, kteří nevybírali pro arcidiecézní charitu, která je s Tříkrálovou sbírkou jinak spojena. Podle Arcidiecézní charity Praha se sbírka v Zelenči bude konat od 5. do 12. ledna.

 

Kasička musí být zapečetěná

A jak lze pravé zástupce charity poznat? Jednak musejí mít průkazku koledníka, která je vystavená vystavené Charitou ČR a potvrzená příslušnou diecézní Charitou. Průkaz obsahuje podpisy odpovědných osob, případně i razítko diecézní Charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat. Kasička, do které koledníci vybírají, musí být úředně zapečetěná místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky. Na kasičce je umístěna také nálepka se znakem Charity.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru